Yaklaşık 5 senedir çalıştığım firmanın Tekirdağ/Çorlu'daki üretim tesislerine sık sık gidip gelirim. Fabrikamıza ulaşmak için İstanbul-Edirne otobanında Çorlu çıkışından çıkıp hemen solda yer alan tekstil fabrikalarını geçince patika bir yola girip sağdaki  yalıtım ve  kuruyemiş fabrikalarını da geçip bir km daha yol sürmek gerekir. Evet işte tam da bu kuruyemiş fabrikasının önünden geçen bir dere vardır, hemen yukarıdaki tekstil fabrikalarının olduğu bölgeden gelip Çorlu'nun içine doğru ilerleyen bir dere...

Tabi bu bildiğimiz derelerden değil, zira üzerinde beyaz köpükler olan vişne çürüğü renginde bir suyu bilinmedik yerlere taşıyan bir dere. Biraz yaklaşınca hiç de hoş olmayan kokusu insanın burnunu yakıyor.

Aşağıdaki resimde konunun geçtiği yerin Google Earth'dan alınmış resmi var, Çorlu'da yaşayanlar bilir, AVANTAJ Alışveriş merkezinin hemen arkasından geçiyor bu küçük dere. Google Earth kış aylarında güncellemiş en son uydu resimlerini, bu nedenle aslında "TARIMSAL ALAN" olan ve ayçiçeği, kanola gibi bitkilerin yetiştirildiği derenin iki kenarındaki tarlalar beyaz görünüyor.

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıda da yolun kenarında durup dereden çektiğim resimleri göreceksiniz;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki resimde gördüğünüz dere Google Earth'den çekip verdiğim resimde sağ tarafı gösteriyor. Yukarılardan bir yerlerden bu içeriğinde ne olduğunu bilmediğim su akıp geliyor...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki resim ise tam ayaklarımın altından akan su... Keskin bir koku ve vişne çürüğü rengi ile girdaptan köpükleşip Çorlu'ya doğru akıyor..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu derenin iki yakasındaki tarımsal arazi akan bu atık su içindeki kimyasallardan ne kadar etkilenir bilmiyorum. Zira bu topraklarda yetişen ayçiçeği ve kanoladan üretilen yağları hepimiz afiyet ile yiyoruz.

Ben bu yazıyı Çorlu Belediyesi'ne fakslayarak bilgi isteyeceğim. Acaba kullanıcılarımız içerisinde bu atık suyun nereden geldiğini ve nereye aktığını bilen var mı?

Konu ile ilgili bilgi, düşünce ve yorumlarınızı aşağıda bulunan yorum kısmına yazabilirsiniz.

 

 

 


Yorumlar   

+4 #1 koray kahya 27-04-2010 17:00
Suyun renginin bu renk olması tekstil terbiye fabrikalarından kaynaklanıyor. Arıtmadan çıkan sular berrak olmuyor açık pembe renkli oluyor ama arıtma olmayan fabrikalardan daha koyu renkli suları salınabilir. Bu derenin sonu marmarada bitiyor bildiğim kadarıyla.
+2 #2 HAKAN UÇAR 28-04-2010 10:23
Merhaba,

Bu sorun yıllardır devam eden sorun, maalesef çocukluğumda balık yetişen derelerdi bunlar...bu ve buna benzer durumların sebebi %99 tekstil terbiye fabrikalarıdır. En basit çökme havuzlu arıtmayı bile yapmaktan kaçınarak ucuz sanayicilik yapanlar ve buna göz yumanlar yüzünden bu hale geldi buralar.
Tavsiyem faksınızı Çorlu belediyesine değil Tekirdağ Çevre İl müdürlüğü'ne çekmenizdir. O civardaki arıtmasız fabrikaları denetleyenler onlardır.

Bunun gibi bir çok alan görüntüleme şansımız var bu bölgede, isterseniz bunu bir alışkanlık haline getirip verilerle, fotoğraflarla yayınlayalım derim.
Ancak riskli !!!bir iş oldugunu hatırlatmadan edemeyeceğim.

Selamlar
+5 #3 Guest 29-04-2010 06:52
BU DERE ERGENE NEHRİ İLE BİRLEŞİP YURT DIŞINA ÇIKIYOR MARMARAYA DEĞİL UZUNKÖPRÜDEN GEÇİP YUNANİSTANA ULAŞIYOR BU DERENİN GEÇMİŞİ 15 SENELİKTİR O TARİHTEN EVVEL CİVARDA BULUNAN YERLEŞİM YERLERİNDEKİ KADINLARIMIZ ÇAMAŞIR YIKARDI BALIK TUTULURDU HEPSİNİN NEDENİ FABRİKALAR
+4 #4 Guest 29-04-2010 07:34
biraz önceki yorumumda yanıldığım bir nokta oldu dere enez yakınlarında türkiyenin sınırını belirleyen meriç nehri ile birleşip enezden marmarAYA dökülmektedir saygılarımla google earth görebilirsiniz
-1 #5 Guest 24-09-2010 12:49
:sigh: :-x :eek: :-* :-| 8) ;-) :-) ;-) iğren bir şey yaa
#6 Guest 02-10-2010 14:14
abi bu duruma sessiz kalmayin gidin ilgili yerlere bas vurun olmadi medyayi yikin orayaa birileri duymazsa olmaz bu isler . . .
#7 Guest 19-12-2010 17:48
sorunlar ve çözümler örnegin fabrikanın pis koması,yağmur yağarken çamaşırların kurumaması
+1 #8 ODTÜ Kimya Mühendisliği Topluluğu 13-01-2011 10:01
Merhaba,

Ben Can ATASEVER, ODTÜ Kimya Mühendisliği Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısıyım.

Siteyi gezerken rastladığım bu haber, ülkemizde sanayi alanındaki çevresel duyarsızlığın kesin ve net bir kanıtıdır. Bu duyarsızlık sonucu katledilen bir ekosistem, kendi sonumuzu hazırlamaktan başka bir şey değildir.

ODTÜ Kimya Mühendisliği Topluluğu Yönetim Kurulu olarak bu konuda desteğimizin sizinle olduğunu, herhangi bir tepki ve sosyal sorumluluk çalışmanıza somut olarak destek vereceğimizi belirtiriz.

Yaptığınız başvuruya gelen cevabı ve olay akışını bizimle paylaşmanız dileğiyle,

ODTÜ KMT Yönetim Kurulu
www.odtukmt.com
+1 #9 Süleyman Deveci 25-01-2011 05:57
Bu konuda Tekirdağ Valiliği'nden bana bir cevap gelmişti, ancak yoğunluktan burada yayımlamayı unutmuşum. Yazılan son yorum ile hatırladım, yazının özetini burada sizinle paylaşayım.

14/05/2010 tarihli yazıda kirliliğin o bölgedeki tekstil fabrikalarından geldiğinden, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği'nde renk parametresi olmadığından tekstil sektörü o gün hangi renkte çalışıyorsa alıcı ortamların o renkte olduğundan bahediyor.

Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği'ne aykırı davr anan fir malara ilgili kanun gereği ceza kesildiği, Ergene Havzası Koruma Planı çerçevesinde çalışmalara devam edildiği ve Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği'nde değişiklik yapılmak üzere çalışmalar yapıldığı ve yeni yönetmelik ile suyun renginde de bakılacağı yazıyor.

Bugün itibari ile baktığımda Çevre Yönetim Genel Müdürlüğü'nün sitesinde bu konuda bir adım atıldığı görülebilir. Malesef işler biraz ağır yürüyor.

http://www.cygm.gov.tr/CYGM/AnaSayfa/resimliHaber/11-01-07/Boyarmadde_%C4%B0%C3%A7eren_At%C4%B1ksulara_Y%C3%B6nelik_Proje_Geliyor.aspx?sflang=tr

Sağlıcakla
#10 muhammet sarıbel 17-07-2014 03:06
Merhabalar, konu ile ilgili acaba bir gelişme oldumu? Çevre teknolojileri ve atık su arıtımı konuları araştırma konum oldugu için sorunun çözümü ile ilgili tekstil fabrikalarından veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığından bir dönüş oldu mu size?Çünkü Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinde Renk ile İlgili Parametreler yürürlüğe girdikten sonra ilgii sanayi kuruluşları çok ciddi sıkıntılar çekmeye başladı.Ucuz yöntemlerle bu sorundan kurtuluyum derken özellikle Çorlu çevresine ciddi derecede zarar verdiler.Konu çözüme kavuşmadıysa Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla tekrar iletişime geçmenizi öneririm.

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.