KimyaMuhendisi.com üzerinden Bisfenol-A kullanılarak üretilen polikarbonat şişelerden insan vücuduna geçen Bisfenol-A miktarı ve bunun insan sağlığına zararlarını inceleyen bilimsel makaleleri zaman zaman sizinle paylaşmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda yine "Use of Polycarbonate Bottles and Urinary Bisphenol A Concentrations " başlığı ile 12 Mayıs 2009 tarihinde Environmental Health Perspectives dergisinde Carwile ve arkadaşları tarafından yayınlanan ve konunun akıllarda netleşmesi açından çok önemli sonuçlar elde ettikleri çalışmalarını size duyurmak istiyorum.


Harvard Halk Sağlığı Okulu araştırmacıları bir hafta boyunca polikarbonat şişelerden içeceklerini içen yetişkin gönüller üzerinde yaptıkları araştırma sonucunda, araştırmaya katılan gönüllülerin idrarlarındaki Bisfenol-A miktarının 2-3 kat arttığını tespit ettiler.

Daha önce insan dokusu üzerinde yine bisfenol-a ile ilgili yapılan bir çalışmayı KimyaMuhendisi.com'da sizinle paylaşmıştık. Ancak bu habere konu olan çalışma Bisfenol-A kullanılarak üretilen polikarbonat şişelerin kullanımı nedeni ile insan vücuduna giren bisfenol-a miktarını direkt insanlar üzerinde araştıran ilk çalışma. Önceki çalışma da yine bu çalışma gibi Environmental Health Perspectives dergisinde yayınlanmıştı.

Yapılan bilimsel çalışmanın yazarlarından Karin B. Michels yaptığı açıklamada "Polikarbonat şişelerden sıvıların soğuk bir şekilde sadece bir hafta süresince tüketilmesi idrardaki Bisfenol-A seviyesini 2-3 kattan daha fazla artırdığını bulduk. Bebek biberonlarında olduğu gibi eğer bu şişeleri ısıtırsanız bu değerin daha da artacağını bekliyoruz " dedi. 

Polikarbonat şişeler, Bisfenol-A ve insan sağlığı üzerine bir dizi haberi KimyaMuhendisi.com'da daha önce paylaşmıştık. Konunun geçmişini ve detaylarını öğrenmek isteyen okuyucularımız aşağıdaki yazılarımızı inceleyebilirler.

  1. Polikarbonat Şişelerden Bisfenol A Salınımı ve Sağlığımız
  2. Bisfenol-A Salınımı ve Sağlığımız-2
  3. Bisfenol A ve Sağlığımız 3: Hikayenin Sonu
  4. Bisfenol-A Konusunda Güncel Gelişmeler
  5. Bisfenol A ; Kalp Krizi Riski, Diabet ve Karaciğer Sorunları

Tabi bu bilimsel gelişmelerin yanında olup bitenlere ülkemizin bakış açısını plastik konusunda ülkemizde söz sahibi kurum olan Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) tarafından yapılan "Biberonlar ve pet şişeler masum " başlıklı basın açıklamasını PAGEV'in internet sitesinden okuyabilirsiniz.

Ülkemizde bunlar olurken Kanada'nın Bisfenol-A içeren bebek biberonlarını yasakladığını, NALGANE firmasının polikarbonat içecek şişesi üretimini durdurduğunu, dünyanın en büyük zincir marketi Wall-Mart'ın polikarbonat bebek biberonlarını raflarından kaldırdığını ve ünlü oyuncak firması Toy’R’Us'ın artık ürünlerinde Bisfenol-A kullanmayacaklarını duyurmasını sizlere tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum.

Kaynaklar:Yorumlar   

#1 Gökhan Biçer 05-01-2011 20:06
Türkiye' de ismini vermek istemediğim ilde faaliyet gösteren bir firma,
Halkın tahmini % 80 inin içtiği en bilinen içme suyu 2002-2003 den kalma 10 yıllık şişeler hala kullanmaktadırl ar. Eskişehir'de bu firma günlük 80.000 den fazla su satmaktadır. Bu şişeler tahmini 2 günde bir kesin doluyor.
Firma 5-6 sene önce gelen şikayetler üzerine kulplu şişeleri kaldırdı. 2-3 yıldır eski şişeler kırıldıkça ayıklanıyor.

Tüm şişeler ayıklanıncaya kadar yeni şişeler eskimiş bile olacak.

Bu habere göre Halk resmen zehirlenmiş oluyor.

Firma Piyasada milyonlarca şişe bulunduğu ve bunların değişiminin uzun sürmesi gerekçesi ile şişeleri kırılmadan ayırmıyor. Şu anda piyasadaki şişelerin yarısı eski şişe.

Şişeler artık esnekliklerini kaybetmiş ve en ufak bir darbede kırılmaktadır.A yrıca renkleri de hiç iç açıcı olmayıp yeşil bir renk almıştır.

Sizce bu durumda neler yapılabilir? Durum diğer Özel Firmalara göre çok vahimdir.

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.