Yeni Bir Bilimsel Çalışma Bisfenol A ile Kalp Krizi Riski ve Karaciğer Sorunları Arasındaki İlişkiye İşaret Ediyor...

İngiltere'nin Peninsula Tıp Okulu ve  Exeter Üniversitesi Biobilimler Bölümü 'nde ortak bir proje olarak yapılan ve sonuçları  "Journal of the American Medical Association (JAMA) "da yayınlanan bir akademik çalışmanın sonuçlarına göre, vücudunda yüksek konsantrasyonda Bisfenol-A bulunan insanların kalp krizi, diyabet ve karaciğer sorunları ile karşılaşmaları daha kolay oluyor.

Bunun yanında, Amerika'daki kimyasal üreticilerinin çoğunu temsil eden "Amerikan Kimya Kurulu (The American Chemistry Council) "nun Polikarbonat ve BPA Küresel Grup'u tarafından yapılan açıklamada  JAMA'da yayınlanan bu çalışmanın sonuçlarına dayanarak Bisfenol-A'nın insan sağlığına zararlı olduğunu söylemenin mümkün olmadığını savunuldu.

Iain A. Lang; Tamara S. Galloway; Alan Scarlett ve arkadaşlarının yaptığı ve sonuçları 17 Eylül 2008'de yayınlanan çalışmada, Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan 18-74 yaş aralığındaki 694 erkek ve 761 kadın arasında toplam 1455 yetişkin arasında yapılan araştırmanın istatistiksel değerlendirmelerinin sonucunu "insan vücudundaki Bisfenol-A konsantrasyonu ile kalp krizi, diabet ve karaciğer enzimi anormalliği arasında bir ilişkinin olduğu" görüşü ile noktaladılar. Ancak, yapılan bu çalışmanın sonuçlarının başka bilim adamlarının benzer çalışmalar ile de desteklenmesi gerektiğini de belirttiler.


Kaynaklar:


Bisfenol A, polikarbonatların üretiminde kullanılıyor ve insan vücuduna daha çok polikarbonat şişelerden geçiyor.Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.