Bir çoğumuz daha üniversitedeyken Aspen Plus hakkında bir şeyler duymuşuzdur. Duymadıysanız da bu yazıyı okuduktan sonra duymuş olacaksınız. Aspen Plus en basit tanımıyla bir proses simülasyon programı. İlk olarak 1981 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Birleşik Devletler Enerji Bakanlığı (DOE) tarafından ortaklaşa oluşturulan araştırma projesiyle ortaya çıktı ve bu ortak projeyle kurulan AspenTech firması tarafından geliştirildi. Aspen adı “Advanced System for Process ENgineering (ASPEN)” kelimelerinin ilk harflerinden gelmektedir. Aspen Plus aslında “Aspen Engineering Suit” adı altında bir çok mühendislik uygulamasının bir araya getirildiği ortamda ki uygulamalardan sadece biri.

Aspen Plus ile kararlı hal (steady state) koşulu için kimya mühendisliği ve kimyasal proses simülasyonu konusunda yapabilecekleriniz neredeyse sınırsız. Yapabileceklerinizi sadece bir kaçı şöyle: 

-          Her türlü kimyasal proses ekipmanı (eşanjör – heat exchanger –, damıtma –distilation –,   kimyasal reaktör vb.) için madde ve enerji denkliği

-          Kimyasal herhangi bir saf madde veya karışım için termodinamik hesaplama

-          Kimyasal bir prosesi tam akış diyagramını oluşturarak madde ve enerji denkliği hesaplamak

-          Kimyasal prosesin verimliliğini artırmaya yönelik hesaplama

-          Herhangi bir ekipmanın veya tüm prosesin yatırım ve işletme maliyetini kabaca hesaplamak

-          Hesaplama ve simülasyon sonuçlarını tablo ve grafik seklinde alabilme ve diğer uygulamalarla (örneğin MS Excel gibi) paylaşabilme.

 Listeyi daha uzatmak mümkün ama bu yazıyla hepsini anlatmak mümkün olmadığı için geri kalan özellikleri keşfetmeyi size bırakıyorum. Bunun için en başta www.Aspentech.com sitesinde olmak üzere internette bir çok kaynak bulabilirsiniz. Aspentech’in kendi sitesi özellikle her türlü desteği ve bir çok konuda eğitimi sağlıyor. İşin iyi tarafı ise bütün bu içeriğe ulaşmak için sadece Aspentech’in destek sayfasına ücretsiz üye olmanız yeterli.

 Aspen Plus’ı kullanmak oldukça kolay. Her ne kadar ekran karışık görünse de aslında programa konulan “ileri” (Next) tuşu çok iyi düşünülmüş ve sizi, simülasyonunuzu hazırlarken adım adım yönlendiriyor. Eğer halen zor geliyorsa sunulan bir diğer alternatif ise MS Excel’e simülasyonun tamamını entegre edilebilmesi. “Aspen Simulation Workbook (ASW)” bunun için tasarlanmış MS Excel eklentisi ve uzman tarafından hazırlanan simülasyonun Aspen Plus öğrenmeye gerek kalmadan sadece MS Excel ile herkes tarafından kullanılmasını sağlıyor. ASW ile kullanıcının Aspen Plus ekranını görmesine bile gerek kalmıyor ve sadece biraz MS Excel bilgisi yeterli oluyor. Elbette Aspen Plus’ı bilenen bir uzmana simülasyonu başta hazırlaması için ihtiyaç olacak. 

 

Resim: Aspen Plus v7 kullanıcı ekranı (kaynak: www.aspentech.com)

 Aspen Plus veri bankasında bulunan 23 binin üzerinde ki saf madde, 30 bin civarında ikili karışım ve toplamda 4 milyondan fazla deneysel veri ile aradığınız her bilgiye ulaşmanızı sağlıyor. Eğer halen aradığınız madde yoksa sadece kimyasal formülünü girerek bir çok kimyasal özelliğini hesaplamanız da mümkün.

 

Resim: Aspen Plus v7 veri bankası (kaynak: www.aspentech.com)

 Bütün bu faydalarının yanı sıra Aspen Plus’a ulaşmak maalesef hiç ucuz değil. Özellikle programı alıp bilgisayarıma kurayım, lazım oldukça kullanırım diye düşünüyorsanız ve bunu yasal kullanım haklarına sahip olarak yapmak istiyorsanız bunun tek yolu üniversite veya çalıştığınız kurum aracılığı ile olabilir.

Aspen Plus ile ilgili sorularınızı siteye üye girişi yaptıktan sonra Forum bölümünde aşağıdaki linli kullanarak sorabilirsiniz.

http://www.kimyamuhendisi.com/forum/yeni-konu/31-aspen.html

 Dr. İlke Şenol

09.Aralık.2012

 


Yorumlar   

+5 #1 Enbiya AKBULUT 09-12-2012 18:54
Bu güzel tanıtım yazısı için teşekkürler.
+1 #2 emre yıldırım 28-12-2012 21:32
chem cad da aynı işlevi yapmıyo mu?
#3 samet şahin 14-06-2013 23:36
Aspeni hiç bilmeyen biri için programın nasıl kullanılacağını anlatan bir metin yada dosya var mı acaba ? ben bilgisayarıma kurdum boş vaktim oldukça da kurcalıyorum ama daha ileri gidemiyorum yardıma ihtiyacım var çünkü
+1 #4 Soner Boztepe 19-07-2013 00:02
aspen plus cok geniş kapsamlı bir simulasyon programıdır. chemcad falan basit kalır onun yanında.kullanı mı chemcadden biraz farklı. aspenin birde hysys simulasyonu var o da baya güzel bir program.
+9 #5 CEYHUN YILMAZ 22-08-2013 12:29
adpen plus ı nsıl temin edebiliriz

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.