“Grafen” tamamen karbon atomlarından oluşan çok yeni bir materyal. 2004 yılında Manchester Üniversitesi’nden Kostya Novoselov tarafından bulunan grafen, bir atom kalınlığında ince bir zar halinde ortaya çıkıyor.


Grafen elde etmek için grafit kullanılıyor. Çeşitli işlemlerden geçen grafit sonuçta ince bir zar halindeki grafene dönüşüyor.

Novoselov bu madde üzerinde neredeyse dünya üzerindeki bütün üniversitelerde çalışmalar yapıldığını söylüyor. Bu materyali özel yapan şey ise elmas kadar sert ve aynı zamanda iyi bir iletken olması. Bal peteği şeklinde altıgen bir yapıya sahip olan grafen zar, bir atom inceliğinde kullanılabiliyor. Bu yüzden de elektroniğin birçok alanında kullanılabilir.

İngiltere’deki araştırmacılar dokunmatik ekranlarda grafeni kullanma çalışmaları yapıyorlar. Şu an için üretilen ekran yalnızca bir piksel çözünürlüğünde ve metrenin milyonda biri ölçülerinde. Araştırmacılar daha büyük boyutlarda grafen üretmeye çalışıyorlar.

Şu an için dokunmatik ekranların yüzeyinde indiyum kalay oksit kullanılıyor. İndiyum, doğada az bulunan bir element olduğu için, dokunmatik ekranların geleceği bu elementin yerine kullanılabilecek başka maddelerin bulunmasına bağlı.
Ancak grafenin kullanılabilmesi için bir süre daha temel araştırmaların yapılması gerekiyor.

Derleyen: Sinan Erdem
Kaynak: http://dsc.discovery.com/news/2008/05/15/graphene-screen.html
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/haberler/fizik/S-458-8.pdf
İllüstrasyon: Korkut Demirbaş


Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.