Japonya Polimer Bilimi Derneği, "yeni plastik malzemelerin ışık (ultraviyole veya güneş ışığı) kullanılarak geliştirilmesine olan katkıları" sebebiyle "2007 Uluslararası Bilim Ödülü"nü Prof.Dr. Yağcı'ya verdi. Türkiye'nin bilim duayenleri tarafından kimya alanında yaptığı başarılı ve nitelikli çalışmalarla Nobel alabilecek çapta Türk bilim adamları arasında gösterilen İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi ve aynı zamanda TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) asli üyesi olan Prof. Dr. Yusuf Yağcı, "çevreye duyarlı, zarar vermeyen plastik teknolojisine katkıları" nedeniyle, "2007 Japan Polymer Society Uluslararası Bilim Ödülü"nü kazandı.

18 Şubat 2008'de açıklanan ödülü kazandığını e-posta ile gelen resmi mektupla öğrenen Yağcı, "Bu ödülün özellikle plastikler olarak toplumda bilinen polimerlerin merkezi sayılan ve bu konuda birçok teknolojik gelişime öncü olan Japonya gibi bir ülkeden verilmesi büyük anlam taşımaktadır" dedi.

Bu ödül daha önceki yıllarda ABD, İtalya, Belçika gibi gelişmiş ülkelerin önemli bilim adamlarına verilmişti. Yağcı'ya ödülü, 29 Mayıs 2008'de törenle verilecek. Yağcı, törende bir de ödül konuşması yapacak.

Kaynak: http://www.itu.edu.tr/
http://www.milliyet.com.tr/