Yıllarca çevre sağlığına zarar verdiği ve görsel kirlilik yarattığı gerekçesiyle eleştirilen plastik atıklar Amerikalı Clyvia Technology Şirketi tarafından geliştirilen teknolojiyle dizel yakıta dönüştürüldü.
 
Yapılan testler plastik atıklardan elde edilen ürünün, dizel ve ısıtma yağı için çok önemli olan girdileri karşıladığını ortaya koydu. Henüz test aşamasında olan gelişme enerji piyasasında heyecanla karşılandı.  Kesin sonuçların alınmasıyla atıkların geri dönüşümü sayesinde dizel yakıtlar çok daha ucuza elde edilerek çevre kirliliği sorunu da büyük ölçüde çözülecek. 

Türk Plastik sektörünün temsilcisi PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma ve Geliştirme Vakfı) Başkanı İ. Selçuk Aksoy, henüz deneme aşamasında olan bu gelişmeyi enerji piyasasında devrim olarak nitelendirdi.  Aksoy, plastik atıkların değerlendirilmesi ile Türkiye gibi petrol ve gaz kaynakları sınırlı ülkeler için büyük bir avantaj yaratıldığını, ayrıca atıkların bilinçsizce doğaya bırakılmasının da engellenerek çevre kirliliğinin önlenebileceğini vurguladı. Aksoy, bütün gelişmiş ülkelerde, belli bir disiplin içinde toplanıp geri dönüştürülen atıkların fosil yakıtların yerine yaygın olarak kullanılması sonucunda ekonomik değer yaratıldığını ifade etti. Petrokimya ürünü olmasına rağmen dünyada tüketilen petrolün sadece yüzde dördünün plastik madde üretiminde kullanıldığını belirten Aksoy, bina yalıtımı ve taşıtlarda kullanılan plastikler sayesinde önemli ölçüde yakıt ve enerji tasarrufu sağlandığını da sözlerine ekledi.

 Enerji piyasası, hem ülke ekonomisine hem de çevre sağlığına fayda sağlayacak diesel yakıtı üretecek, alternatif geri dönüşümün kesin sonuçlarını merakla bekliyor.


KAYNAK: www.pagev.org.tr

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.