Genç araştırmacıları merkeze davet eden Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salim Çıracı, enstitünün beyin göçünü tersine çevireceğini iddia etti.

BİLKENT Üniversitesinde Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) destekleriyle kurulan Ulusal Nanoteknoloiji Araştırma Merkezi (UNAM) Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Enstitüsü, dünya standartlarına sahip teknolojik donanımı ve akıllı binasıyla nanoteknoloji araştırmalarına başladı. Merkez, toz ve titreşim kontrollü 62 laboratuvarı ve temiz odadan oluşan 9 bin metrekare alana sahip akıllı yeni binası ile araştırmalarını yurt dışında yapmak isteyen yetenekli genç bilim insanları için bir cazibe merkezi özelliği taşıyor.

UNAM Proje Yöneticisi ve Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salim Çıracı, merkezin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Merkezin nanoteknoloji alanında Türkiye'yi dünyadaki benzerleriyle yarıştıracak teknolojik donanıma sahip olduğunu anlatan Çıracı, merkezde aralarında savunma, tekstil, otomotiv, inşaat, tıp ve biyoteknolojinin de bulunduğu hemen hemen her alanda hassas ürünlerin geliştirilmeye başlandığını kaydetti.

Yoğun talep var

Şimdiden pek çok üniversitedeki öğretim üyesinin doktora öğrencilerini Merkeze yönlendirdiğini dile getiren Çıracı, araştırmacıların merkeze yaklaşımı konusunda şunları söyledi:
 
"Tüm araştırmacılarımıza, araştırmalarınız için 'gelin bu merkezi kullanın' diyoruz. Araştırmacılarımızı lojmanlarımızda sorun olmadığı sürece yararlandırıyoruz. Özellikle yaz aylarında lojman sorunumuz olmuyor.

Yabancı ülkelerde doktora derecesi almış çok yetenekli genç bilim insanlarımıza Türkiye'ye gelerek ülkemizin bilimsel ve teknolojik alanda gelişmesine katkıda bulunmasına fırsat verecek, beyin göçünü tersine döndürecektir. Ayrıca yabancı ülkelerde çalışan çok değerli bilim adamlarımız için UNAM bilimsel bir çekim merkezi olacak."

24 saat açık

Bu yıl UNAM'a Amerika'dan 10 tane Türk araştırmacının geleceğini ifade eden Çıracı, şöyle konuştu:

"Kanada 2001 yılında 2 bin araştırmacıyı çekti dünyadan. Amerika'da da önemli bir çalışması olan yabancılara çok yüksek ücretler veriliyor. Biz bu yıl 10 genç bilim adamının UNAM'da çalışmalarına başlamasını bekliyoruz. İkinci yıl yeni 10 araştırmacı daha UNAM'a katılacak ve toplamda 30 araştırmacı UNAM'da yeni teknoloji geliştirecekler."

kaynak: hurriyet.com.tr


Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.