Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) tarafından düzenlenen 4. İnvasyon toplantısına konuşmacı olarak katılan Bilkent Üniversitesi NANOTAM Direktörü Prof. Dr. Ekmel Özbay, nanoteknolojinin 2025 yılında hayatın parçası olacağını söyledi.

BUSİAD Evi Toplantı Salonu'nda düzenlenen inovasyon toplantısına konuşmacı olarak katılan Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (NANOTAM) Direktörü Prof. Dr. Ekmel Özbay, şirketlerin teknolojiden sorumlu yöneticilerine nanoteknolojisini anlattı. 50 kişilik araştırma grubuyla bir çok çalışma yaptıklarını belirten Prof. Dr. Ekmel Özbay, Gazi, Hacattepe, Balıkesir, İstanbul Teknik Üniversiteleri, ASELSAN, Arçelik, DYO, Demirdöküm ve FordTofaş ile ortak projeler ürettikleri anlattı.

NANOTAM'ın, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, TÜBİTAK ve ASELSAN'dan destek aldığını hatırlatan Prof. Dr. Özbay, Bir çok teknoloji geldi geçti. Her teknolojinin başı var ve 4050 yıl kopma noktası var. Nanoteknoloji de benzer şekilde geliyor. 2025 yılından başlayarak günlük hayatımızın parçası olacak. Geleceğin teknolojisi, günümüzün teknolojisi olacak. Nanometre ölçeklerindeki malzemeler olağan dışı fiziki özelliklere sahiptir. Mesela küçük hacim

işgali, yüksek hız, düşük enerji sarfiyatı gibi. Nanoteknoloji çeşitli alanlarda teknolojik devrim niteliğinde yeni ürünler imal etmektedir. Bilişim ve iletişim teknolojileri, tıp, savunma sanayii gibi. 15 yıl sonra yeni bir sanayi devrimi olabilir. Bugünlerde yaptığımız çalışmalar, nanoteknoloji de üretici mi tüketici mi olacağımızı belirleyecek dedi.

Türkiye'nin bu teknolojiye önemli yatırımlar yapması gerektiğini söyleyen Dr. Özbay, USA National Science Foundation'ın 2015 yılına kadar nanoteknolojinin ABD ekonomisine 1 trilyon dolar katkı sağlamasını beklediğini, Bush'un gelecek 4 yıl için nanoteknoloji konusunda araştırmaları desteklemek üzere federal bütçeden 3.7 milyar dolar kaynak ayrılmasını onayladığını hatırlattı. Benzer yatırımların Japonya'da da yapıldığını belirten Özbay, AB'nin de nanoteknoloji araştırmaları için 1.6 milyar euro kaynak ayırdığını, Çin'in ise bu teknolojiyle ilgili konularda 1 milyon uzman yetiştirmeyi planladığını bildirdi. Nanoteknolojinin tekstil, kozmetik, endüstri ürünlerinde daha çok kullanıldığını anlatan Özbay, En çok nanoteknoloji patenti alan firma 266 taneyle Fransız L'oreal kozmetik şirketidir. 2015'te metal, elektronik, uzay teknolojisinde daha çok kullanılacak. Bu teknolojiyle çizilmeyen ve kendini temizleyen camlar, leke tutmayan kumaşlar, manyetik hafızalar yapılmıştır. Nanoteknolojisi tekstil endüstrisinde de kendi kendini temizleyen, yanmayan, enerji saklayan, bilgi saklayan giysiler üretilebiliyor. Bu teknoloji tıpta da çok büyük avantajlar sağlıyor. Mesela 'gen tabancaları', nanoparçacıklar kullanarak ilacı hedefe yollar. Nokta atışıyla hastalıkların önüne geçebiliyorsunuz. NASA, nonateknolojiyle uzay asansörü yapmayı da planlıyor diye konuştu.

http://haber.lpghaber.com


Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.