Türkiye ekonomisinin en fazla katma değer yaratan sektöründe, güçler sektörün geleceği için birleşti. Sektörün tek yerli üreticisi, Türkiye’nin en büyük petrokimya holdingi Petkim, plastik sektörünün temsilcileri PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı) ve PAGDER (Plastik Sanayicileri Derneği) öncülüğünde gerçekleşen işbirliği ile tesislerini sektöre açtı. PAGEV Başkanı Selçuk Aksoy, PAGDER Başkanı Hayrullah Yelkenci, Petkim Genel Müdürü Kenan Yavuz ve Petkim Genel Müdür Yardımcısı Hayati Öztürk düzenledikleri basın toplantısında yaptıkları işbirliğinin ayrıntılarını anlattılar. PAGEV, PAGDER ve Petkim arasında imzalanan işbirliği protokolü, Petkim uzmanlarınca sektöre yönelik eğitimler verilmesi, plastik üreticilerinin en önemli sorunlarından biri olan yangınlara karşı önceden önlem alınmasının sağlanması ile Petkim laboratuarlarının test ve analizler için PAGEV ve PAGDER üyesi yüzlerce firmaya öncelikli olarak açılmasını kapsıyor.

1. PETKİM’in PAGEV ve PAGDER üyesi işletmeler ile olan işbirliklerinin geliştirilmesi, hizmetlerinin tanıtılması amacı ile PETKİM uzmanlarının ihtisas alanına giren konularda PAGEV birimlerince organize edilecek sektör toplantıları ve tanıtım programları ile PETKİM tarafından belirlenecek eğitim başlıklarında yine PAGEV tarafından organize edilecek PAGEV ve PAGDER üyelerine yönelik  eğitim programları düzenlenecektir.

 

2. PAGEV tarafından gerçekleştirilecek organizasyon ile PETKİM tarafından plastik mamul üreticisi işletmelere “Yangın Öncesi Alınması Gereken Önlemler” konusunda eğitim programı düzenlenecektir.

 

3. PAGEV ve PAGDER üyesi plastik mamul üreticisi işletmeler PETKİM laboratuarlarında yapılan polimer analizleri ve teknik servis hizmetlerinden öncelikli ve % 10 indirimli olarak yararlandırılacaktır.

 

Protokolün 1. ve 2. maddesinde belirtilen eğitim konuları, önümüzdeki aylar içinde programlanarak sektörümüze duyurulacaktır. Protokolün 3.ncü maddesinde belirtilen “ PETKİM Laboratuarlarında yapılacak polimer analizleri ve teknik servis hizmetleri “nde yapılacak % 10 indirim sadece, mali mükellefiyetlerini yerine getirmiş ve PAGEV ve PAGDER’e gecikmiş herhangi bir borcu olmayan ( aidat, reklam, fuar katılım, yurt dışı fuar gezi vs. ) PAGEV ve PAGDER üyelerine uygulanacaktır.

 

PETKİM 2007 Yılı Analiz  Fiyatları   
   
"http://www.petkim.com.tr/Petkim/pdf/kalite_kontrol/fiat2007.pdf"  sitesinde yayınlanmakta olup, bu analizlerde % 10 indirim yaptırmayı dileyen PAGEV ve PAGDER üyelerinin, yaptırmak istedikleri analizleri belirten yazıları ile Vakfımıza başvurarak, kurumumuza yönelik mali mükellefiyetlerini yerine getirdiklerine dair yazının PETKİM’e gönderilmesini talep etmeleri gerekmektedir.

 

Bu işbirliği sayesinde, petrolü olmayan Türkiye’nin 1965 yılından bu yana petrol sanayinde faaliyet gösteren tek tesisi Petkim’in uzun yıllar içinde elde ettiği uzmanlık ve birikim, plastik sektörünün yararına kullanılacak. Sektörün istihdam sorununun çözümü amacıyla pek çok eğitim projesini hayata geçiren PAGEV tarafından organize edilecek eğitimlere, PAGEV ve PAGDER üyesi plastik firmaları katılacak.

 

Petkim uzmanlarının vereceği sektöre yönelik eğitimlerle, 4,3 tonluk plastik işleme kapasitesiyle Avrupa’nın 6. büyük sektörü konumunda bulunan, 200 binden fazla kişiye istihdam sağlayan ve her yıl 20 bin yeni istihdam yaratan plastik sektöründe üretim kalitesi ve verimliliğin artırılması hedefleniyor. Petkim’in sahip olduğu potansiyelin sektörde değerlendirilmesi ile 5,6 milyar dolar ihracat rakamına ulaşan plastik sektörünün katma değeri yüksek ürünlerle, uluslararası pazarlardaki rekabet gücünün de artırılması sağlanacak.

 

Plastik mamul üretici firmalarının, büyük zarar gördüğü yangınlara karşı, önceden önlem alınması amacıyla, üretici firmalara yönelik eğitim programlarının düzenlenmesi de işbirliğinin ana maddelerinden birini oluşturuyor. Plastik, gerekli önlemler alınmazsa çok yanıcı bir madde olduğundan, yangın durumunda işletmelerde çok kısa sürede büyük zararlar meydana geliyor. Petkim, “Yangın Öncesi Alınması Gereken Önlemler” konusunda, PAGEV öncülüğünde plastik üreticisi firmalara eğitimler verecek ve yangınlar ortaya çıkmadan firmaların bu alanda bilinçlenmelerine yardımcı olacak.

 

PAGEV, PAGDER ve Petkim arasında yapılan işbirliği ile plastik firmaları, yurtdışında ve büyük maliyetlerle yaptırmak zorunda oldukları test ve analizleri, Petkim’in ekipman ve uzmanlık anlamında çok iyi olanaklara sahip laboratuarlarında yaptırabilecekler. Petkim’in test ve analiz imkânlarından PAGEV ve PAGDER üyesi firmalar öncelikli ve indirimli olarak yararlanacak.

 

PAGEV Başkanı Selçuk Aksoy, Türkiye’nin tek yerli plastik hammadde üreticisi Petkim ile yaptıkları işbirliğinin büyük önem taşıdığını söyledi. Aksoy, plastik sektörünün çok daha kaliteli ve katma değeri yüksek ürünler üretmesi için Petkim’in bu alandaki uzmanlığı ve olanaklarından yararlanmalarının, sektörün Avrupa liderliği hedefinin gerçekleşmesi ve gelecekte çok daha güçlü bir konum elde etmesi yolunda büyük katkıları olacağını dile getirdi.

Kaynak:http://www.pagev.org.tr

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.