Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK-MAM tarafından hazırlanan projeyle kurulacak tesiste, hayvansal ve bitkisel atıklardan enerji üretilecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu - Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK-MAM) tarafından yürütülen hayvansal ve bitkisel atıklardan biyogaz üretimi projesi için İzmit Atık ve Artıkları Yakma ve Değerlendirme (İZAYDAŞ) sahası içinde biyogaz tesisi kurulacağı bildirildi.


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, TÜBİTAK-MAM Kimya ve Çevre Enstitüsü tarafından yürütülen projeyle kurulacak pilot tesiste uygun saha belirlenerek, zemin etüt, stabilizasyon ve temel kazısının yapıldığı belirtildi.

Proje ile il sınırları içinde yer alan etlik, kuluçkahane, yumurta, damızlık tavuk çiftliklerinden çıkan altlıklar, hayvan yetiştiriciliği yapılan bölgelerdeki besi çiftliklerinden elde edilen gübreler, park ve bahçe atıkları, mezbahalardan çıkan işkembeler ile seralardan çıkan yeşil atıkların değerlendirilmesinin planlandığı ifade edilen açıklamada, şu bilgiler verildi:

“5 milyon 73 bin YTL’ye mal olacak projenin bütçesi, tamamen TÜBİTAK tarafından karşılanacak. 36 ayda hayata geçirilecek projede, hayvan dışkılarından yılda 2 milyon kilovat saat enerji üretilmesi planlanıyor. Ayrıca atıklardan organik gübre üretilmesi de sağlanacak. Kurulacak pilot tesis, İZAYDAŞ’a entegre olarak inşa edilecek.

Pilot ölçekli tesisin verimli ve güncel şekilde çalıştırılabilmesi, gerekli araştırma ve geliştirmelerinin sağlıklı şekilde yürütülebilmesi amacıyla yaptırılan laboratuvar ölçekli prototip de kısa sürede tamamlanacak.”

kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/news/462791.asp

 Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.