Biyoyakıt, 30 milyon insanı yoksulluğa itiyor. Biyoyakıtların, küresel gıda fiyatlarının yükselişinde yüzde 30 sorumluluğu bulunduğu, dünya çapında 30 milyon insanı yoksulluğa ittiği bildirildi.

Gelişmiş ülkelerin petrole bağımlılığını ve karbondioksit salımını azaltma çalışmaları nedeniyle biyoyakıt kullanımı artarken, biyoyakıt kullanımındaki artış emtia fiyatlarının yükselmesine ve hububat kıtlığına yol açmakla eleştiriliyor.
Merkezi Londra’da bulunan yardım kuruluşu Oxfam’ın biyoyakıt politika danışmanı Rob Bailey’in yazdığı raporda, “zengin ülkelerin taşımacılık akaryakıtında daha fazla biyoyakıt talebinin, üretim ve gıda enflasyonu helezonuna neden olduğu” belirtildi.

“Hububat rezervleri şimdi tüm zamanların en alt seviyesinde” denilen raporda, Oxfam, zengin ülkelere biyoyakıtlara verdiği desteği kesmesi ve ithalat tarifelerini azaltması çağrısında bulundu.

Zengin ülkelerin geçen yıl biyoyakıtları desteklemek için 15 milyar dolar harcadığı, ancak küresel gıda güvenliği için daha az zararlı ucuz Brezilya etanolünü engellediğine dikkat çekilen raporda, taşımacılık akaryatının yüzde 10’unu 2020 yılına kadar biyoyakıtlar gibi yenilenebilir kaynaklarla karşılamayı planlayan AB ülkeleri gibi zengin ülkelere biyoyakıt hedeflerinden vazgeçmesi çağrısı yapıldı.

Oxfam, 2020 yılına kadar, büyük oranda AB’nin biyoyakıt kullanımı hedefleri sonucu, hurma yağı sektöründe toprak kallanımındaki değişim yüzünden karbondioksit salımının 3,1 milyar tona ulaşacağına işaret etti.

Raporda, biyoyakıt elde etmek için tarım alanlarının açılması amacıyla ormanlar ve sulak arazilerin yok edilmesi nedeniyle topraktan ve bitki örtüsünden karbondioksit salımı başladığına da dikkat çekildi.

KAYNAK: http://www.ntvmsnbc.com


Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.