Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurettin Şahiner, yerüstü ve yeraltı sularının kirlenmesine neden olan siyanür gibi toksik metalleri temizleyebilen, çok küçük boyutta parçacık ürettiklerini açıkladı.


Nurettin Şahiner, lisans ve lisansüstü eğitimini Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümünde tamamladıktan sonra ABD Tulane Üniversitesi Kimya ve Biyomolekül Mühendisliği Bölümü'nde hidrojel, mikrojel ve nanojellerin biyo ve nanoteknolojide kullanılmasıyla ilgili doktora yaptığını söyledi. Doktora sonrası çalışmaları sırasında Tulane Üniversitesi'nden Dr. Diane Blake ile yeraltı ve yerüstü sularındaki zararlı toksik metalleri temizlemek amacıyla bir çalışma yaptıklarını anlatan Şahiner, "yaptığımız çalışma sonucunda 'nanopartikül' dediğimiz gözle görülemeyen boyutta ürettiğimiz parçacıklarla sudaki ve çözelti halindeki topraktaki uranyumu temizleyerek bu çalışmanın uluslararası geçerliliği olan patent belgesini aldık" dedi.

Çalışmalarına ÇOMÜ Kimya Bölümü'nde, Prof. Dr. Yakup Baran ve bir grup arkadaşıyla devam edeceğini ifade eden Doç. Dr. Şahiner, "Çanakkale'de siyanürle altın arama sonucu ortaya çıkan sorunlar tartışılıyor. Altını siyanürle birlikte değil de bizim sentezleyeceğimiz ve daha da geliştirdiğimiz akıllı ve çevre dostu, gözle görülemeyen boyutlardaki parçacıklarla hızlı ve daha ekonomik bir şekilde toplayabiliriz, yani temizleyebiliriz" diye konuştu.


Şahiner, söz konusu partiküllerin "biyouyumlu" olduğuna dikkati çekerek "Bu partiküller, istenilen boyutta, şekilde ve yapıda hazırlanabildiklerinden, kanser tedavisi dahil, insan sağlığıyla ilgili birçok alanda da kullanılabilir" dedi.


Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.