İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin tahsis edeceği arazi üzerine, sponsorları tarafından inşa edilecek EkoEv ile ilgili çalışmalar TemizDünya Derneği ve Fore Enerji tarafından yürütülüyor. Temiz Dünya Ekoloji Derneği'nin binası olarak kullanılacak evde, güneş ve rüzgâr enerjisi kullanılacak, pasif güneş mimarisinden faydalanılacak, yağmur suyu depolanacak, geri dönüşüm uygulanacak.

Dünyada 300'ün üzerinde "dünya gemisi" (earthships) var. Bu gemiler, denizde yüzmüyor, tersanelerde de beklemiyor. Bunlar ev; en büyük özellikleri, çöpten elde edilen eşyalar ile yapılmaları ve tamamen çevreci yöntemlerle tasarlanmaları. Sakinleri, elektrik bağlantısı ve kanalizasyon olmadan yaşıyor. Enerji, güneş ve rüzgârdan sağlanıyor. İçme suyu yağmurdan üretiliyor. Atık su da, güneş ışını ile ısıtılan bir çürüme kabında tutuluyor ve buradan gübre elde ediliyor. Dünya gemileri, Kanada'dan Yeni Zelanda'ya kadar geniş bir yelpazede bulunuyor.

Türkiye'de dünya gemileri yok. Sadece birkaç çevreci kuruluş ve dernek tarafından bu yönde çalışmalar yapılıyor. Bunlardan biri de Fore Enerji desteğiyle, EkoEv markası ile hayata geçirilmeye çalışılıyor. Türkiye'nin ilk gerçek EkoEvi, ekolojik yaşamı destekleyen ve temiz enerji odaklı sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmek üzere kurulan sivil toplum kuruluşu Temiz Dünya Ekoloji Derneği'nin iletişim ve eğitim binası olarak inşa edilecek.

Temiz Dünya Ekoloji Derneği, temiz enerji, eğitim ve çevre ile ilgili; "Bir Işık da Sen Yak" (Güneş enerjili aydınlatma), 100 x Şehir 100 x Enerji Evi (Kendi enerjisini kendi üreten evler), Güneş Okulları (Eğitim amaçlı temiz enerji uygulamaları), DenizSu (Yenilenebilir enerji ile içme suyu üretimi) gibi kurumsal sosyal sorumluluk projelerine imza atmayı planlıyor.

TemizDünya Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ateş Uğurel, Ekoev için arazi tesis etmek üzere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropolitan Merkezi ile görüşmelerini sürdürüyor. Belediye konuya olumlu yaklaşıyor. Çizimleri mimar Dr. Bengü Uluengin liderliğinde Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından yapılan bina, iki bloktan oluşacak. Bloklardan biri derneğin iletişim ofisi olarak hizmet verirken, diğeri de eğitim ve gösterim amaçlı ziyaretlere açık olacak. Ekoev'in yapım maliyeti başta Eczacıbaşı, Sharp ve Vestel olmak üzere birçok sponsor tarafından karşılanacak.

EKOEV'İN ÖZELLİKLERİ

Ekoev projelendirilirken, yapı malzemeleri özellikle insan sağlığı ve çevreye en az zararı olan malzemelerden seçildi. Çoğu geri dönüştürülebilir ve doğada daha kısa zamanda yok olabilir malzemeler, alternatifi olmayan petrol türevi malzemelerde de en uzun ömürlü ve insan sağlığına en az zarar verenler dikkate alındı.

Doğru bina yönü

Bina mümkün olduğunca ılık kış güneşini yakalayarak binayı ısıtma ve yazın da güneşin içeri girmesine mümkün olduğunca izin vermeyecek şekilde yönlendirilecek. İdeal olarak yaşam mekânları kış güneşinden faydalanmak için güneye yönlendirilmeye çalışılacak. Aynı şekilde sabah güneşinden etkin biçimde yararlanmak için yatak odaları doğuda konumlandırılacak. Depo, merdiven, banyolar ve girişin mümkün olduğunca kuzeye yönlendirilmesine gayret gösterilecek.

Yalıtım

Yalıtılmış tipik bir evde yazın, yüzde 2535 civarında bir ısı kazancı tavandan, yüzde 1520 duvarlardan, yüzde 1525 döşemelerden, yüzde 2535 pencerelerden ve yüzde 515 sıcak hava cereyanlarından kazanılıyor. Doğru bir yalıtım ile ısı kazancı gereken ölçülerde tutulabiliyor ve enerji ekonomisi sağlanıyor. Ekoev'de, doğru yalıtım malzemesinin seçimi ile iç mekânla dış mekân arasındaki ısı geçişini en aza indirecek duvar detayları belirlenecek.

Pencereler

Pencere boyutu ve yeri, yöne ve malzeme cinsine göre belirleniyor. Güney pencereleri kışın güneşten azami yararlanmayı sağlarken, yazın doğrudan güneş ışınları ve ısı kazanımına karşı gölgeleme araçları kullanılarak korunuyor. Kuzey pencereleri doğrudan güneş ışınlarını almadığından ısı kazanımlarında en az etkiye sahip. Isı kayıpları düşünüldüğünde de bu yönde cephede çok fazla ve büyük boyutlu pencere kullanılmayacak.

Gölgeleme

Mevsimsel ağaçlar, saçak, kepenkler, ızgara ve dışta perdeye sahip gölgeleme elemanları kışın güneşin içeri girmesine izin verecek ve yazın da ısı kazancına izin vermeyecek şekilde tasarlanacak.

Havalandırma

Havalandırmada ısı geri kazanımı kullanılarak, atılan havadaki ısının emilen taze havaya geçişi sağlanarak ısı tasarrufu elde edilecek. Yaz aylarında, doğal havalandırma oranı artırılarak hissedilir sıcaklık oranı düşürülecek. Doğal havalandırma ile özellikle salon ve yatak odalarında, gün boyu içerde oluşmuş ısı dışarı atılarak, taze havanın istenilen ısıda içeri girmesi sağlanacak. Böylece yatak odalarında tüm gece oluşan karbondioksitli havanın solunmasıyla sabah yorgun uyanmak yerine taze hava solunarak daha dinç uyanılacak. Rüzgârın havalandırma amaçlı kullanımı için yapının yerleştirilmesi esnasında hakim rüzgâra önem verilecek.

Enerji tüketimi

EkoEv tasarımlarında güneş ve rüzgârın aktif ve pasif olarak kullanımı ile konut enerji tüketimi en aza indirilecek. Ekoev tasarımlarında güneş panelleri, yüksek verimli güneş kolektörleri ve rüzgâr türbinleri aracılığı ile binaya elektrik, ısı ve sıcak su sağlanacak. Böylece, elektrik kesintileri ve voltaj inişçıkışları da elektronik malzemeleri etkilemeyecek ve kullanım ömürleri uzayacak. Standart bir evin günlük elektrik tüketimi ısınma hariç, yaklaşık 10 kilovat saat iken, EkoEv'de bu miktarın yüzde 40 azaltılması planlanıyor.

Aydınlatma

Ekoev'de, etkin aydınlatma sistemleri olan LED ampuller kullanılacak. Bu sistemler ısınmadıklarından evin yaz aylarında fazladan ısınması engellenecek. Mekânlarda tek aydınlatma yerine birçok aydınlatma modülleri bulunacak; istendiğinde hepsi yandığı gibi asgari düzeyde de ışık elde etmek mümkün olacak. Tavan ve duvarlar ışığın en etkin şekilde kullanılabilmesi için yüksek yansıtma özelliği olan mat renklerden seçilecek. Elektronik aletler "stand by" konumunda yüksek miktarda enerji tükettiğinden, evdeki elektronik malzemeler kullanılmadığı zamanlarda otomatik olarak kendisini kapatmaya programlanacak.

Su

Ekoev'de suyu en ekonomik kullanmak için; yağmur suyu depolanacak, farklı bölümlerde kullanılan atık sular da arıtma yöntemleri ile arıtılarak, bahçe sulamada, süs havuzunda, tuvalet sifonlarında kullanılacak. Kullanım suyu deposundan verilen su, gerektiğinde içme suyu olarak da kullanılabilecek kalitede olacak. Tüm musluklar ekonomik kullanım için özel üretilecek. Sifonlar iki kademeli olacak. Ayrıca tahsis edilecek arazinin deniz kenarında olması durumunda içme ve kullanım suyunun bir miktarı güneş enerjisi ile çalışan içme suyu üretim tesisi ile sağlanacak.

Atık madde

Evde kullanılan atık maddeler olabildiğince geri kazanıma yönelik depolanarak atılacak. Mutfakta organik maddeler, çöp öğütücüden geçirilecek. Ayrıca kâğıt, cam ve diğer atıklar ayrı çöp toplama ünitelerinde toplanacak.

kaynak:http://www.globalenerji.com.tr


 

 
 

 


Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.