TÜPRAŞ yatırımıyla, yüksek kükürtlü fuel oili işleyerek, Euro V standardında motorin ve benzin gibi beyaz ürünlere dönüştürecek.

Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ), yaklaşık 1,6 milyar dolar tutarındaki yatırımla dünyada ve Türkiye'de son yıllarda tüketimi hızla azalan yüksek kükürtlü fuel oili işleyerek, Euro V standardında motorin ve benzin gibi beyaz ürünlere dönüştürecek.

TÜPRAŞ'tan yapılan açıklamada, ön çalışma ve proses seçim aşaması TÜPRAŞ tarafından gerçekleştirilen fizibilitenin detay maliyet analizi çalışması, uluslararası bir teknik danışman firma tarafından tamamlandı.

Çalışmalar neticesinde fuel oil dönüşümü için önerilen "Delayed Coker" prosesi kapsamında Vakum Destilasyon, Koklaştırma (Delayed Coker), Hydrocracker, Hidrojen (Steam Methane Reformer), Kükürt Giderme Üniteleri ile Yardımcı Üniteler kurulacak ve İzmit Rafinerisi'nde üretilen yüksek kükürtlü fuel oiller daha değerli beyaz ürünlere dönüştürülecek.

"Fuel Oil Dönüşüm" projesi kapsamındaki yeni proses üniteleri, Türkiye'nin akaryakıt tüketiminin yüksek olduğu bölgede bulunması nedeniyle, İzmit Rafinerisinin Körfez Petrokimya Tesislerindeki arazisinde mevcut altyapı kullanılarak inşa edilecek.


5 yıllık proje süresi

Proje süresi için 2008-2012 yıllarını kapsayacak 5 yıl öngörülüyor. TÜPRAŞ Yönetim Kurulu tarafından alınan karar çerçevesinde, gerekli yasal izin ve belgelerin alınmasının yanı sıra, finans kuruluşları ile görüşmelerin tamamlanmasını takiben yatırıma başlanacak.

Yatırım sonucunda 3,2 milyon ton fuel oilden yaklaşık 1,9 milyon ton motorin-jet yakıtı, 530 bin ton benzin ve 160 bin ton LPG olmak üzere toplam 2,6 milyon ton beyaz ürün elde edilecek, 600 bin ton petrol koku üretilecek.


Kurşunsuz benzin üretiminde artış


Yatırım ile İzmit Rafinerisinde üretilen tüketim fazlası fuel oiller kullanılarak, Türkiye'nin ihtiyacı olan ve ithalat ile karşılanan LPG, motorin ve petrol kokunun yanı sıra yüksek katma değerli kurşunsuz benzin üretiminde artış sağlanacak.

Projenin tamamlanmasıyla 2013 yılı itibariyle TÜPRAŞ, toplam üretimi esas alındığında motorinde yüzde 25, LPG'de yüzde 19, benzinde yüzde 14 üretim artışı sağlarken, siyah ürün miktarı yaklaşık yüzde 50 oranında azalacak ve toplam beyaz ürün verimi yüzde 83'e yükselecek.

Üretilecek beyaz ürün miktarı ve Türkiye'ye yaratacağı katma değer unsurları dikkate alındığında, yeni bir rafineriye eşdeğer yatırımın tamamlanması ile TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi Nelson Kompleksitesi 7,8'den 11,5 seviyesine yükselmiş olacak.


Varil başına 6,3 dolar kar


İzmit Rafinerisine varil başına 6,3 dolar ilave kar getirmesi beklenen projenin karlılığı, girdi olarak kullanılan fuel oiller ve üretilecek beyaz ürünler arasındaki fiyat makasına bağlı olarak değişecek, bir başka ifade ile uluslararası rafineri marjı dalgalanmalarından etkilenmeyecek.

Türkiye'de ilk kez geliştirilen ve Türkiye rafinaj teknolojisine önemli katkısı olacak proje, artan motorin-jet yakıtı açığının kapatılmasına katkı sağlayacak.

Son yıllarda tüketimi hızla azalan yüksek kükürtlü fuel oili işleyerek, Türkiye'nin ihtiyacı olan yüksek kaliteli ürünleri üretecek proje, tüketim fazlası ürünleri de üretmesi kaçınılmaz olan yeni rafineri inşa projelerine göre de optimum çözüm niteliğinde.


Yıllık 500 milyon dolar kar

Projenin şirketimize yıllık 500 milyon doların üzerinde FAVÖK (finansman giderleri, amortisman giderleri ve vergi öncesi kar) artışı sağlaması bekleniyor. Bu durumda yatırımın geri dönüş süresi 5 yıldan daha kısa olacak. Proje yatırım tutarının önemli bir kısmının dış finansmanla karşılanacak olması nedeniyle TÜPRAŞ'ın kar dağıtım politikasında herhangi bir değişiklik yapılması düşünülmüyor. Bu stratejik yatırım kararı ile TÜPRAŞ, ilave istihdam ve katma değer yaratmaya devam edecek.

Kaynak:http://www.dunya.com


 
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.