Ray Hammond İstanbul'da düzenlenen 6. Sanayi Kongresinde petrolden enerji üretimi yapılmayarak bu kaynagın plastik ürünlerin yapımında kullanılması daha yararlı olur hipoteziyle karsımızdaydı.

 

Ray Hammond, 6. Sanayi Kongresi’nde yaptığı konuşmada, dünyada petrolün hiçbir zaman bitmeyeceği çünkü bir süre sonra yakılamayacak kadar pahalı hale geleceğine dikkati çekti. Yakın gelecekte biteceği tahminleri yapılan petrolle ilgili olarak, “Bugün petrolü nakliye ve enerji elde etmek için yakarak çöpe atıyoruz” diyen Hammond, alternatif enerji kaynakları geliştirerek petrolün daha faydalı işlerde kullanılması gerektiğini söyledi.


Petrolün daha verimli ve faydalı biçimde kullanılabileceği alanlara örnek olarak plastiği veren ünlü stratejist, “Mesela dünyada tüketilen petrolün yüzde 5’inden elde edilen plastiklerin ekonomik değeri geri kalan yüzde 95’ini geçiyor. Üstelik petrolden plastik elde ettiğinizde petrolün enerji değeri kaybolmuyor, plastiklerin içinde korunuyor” diye konuştu.


Kongrede bulunan PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) Başkanı Selçuk Aksoy da Ray Hammond’ın sözlerine katıldığını belirterek, hayatımızın pek çok alanında kullanılan plastiğin 21. yüzyılın malzemesi olduğunu ve dünyadaki ham petrolün sadece yüzde 5’i ile plastiklerin üretildiğini söyledi. Aksoy, plastiklerin sanıldığının aksine alternatiflerine göre geri dönüşümünün kolaylığı ve bu aşamada daha az enerji harcanması nedeniyle çevreye de zarar vermediğini vurguladı. PAGEV Başkanı, “Gelecekte plastiklerin hayatımızdaki yeri ve önemi daha da artacak” dedi.

KAYNAK: http://www.pagev.org.tr/contents.asp?a=311&b=11

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.