BM iklim konferansına sunulan raporda, atmosfere yayılan karbondioksit salımını frenleyebilmek için nükleer enerji kaynaklarına yönelme önerisinde bulunuldu.

Petrol ürünleri ve kömürle çalışan enerji kaynaklarına aşırı yatırım yapıldığı görüşünü savunan BM iklim değişikliğiyle mücadele konvansiyonu uzmanları, nükleer enerji kaynaklarına sahip olabilmek üzere 2030 yılına kadar 148 milyar dolar yatırım yapılması gerektiğini belirttiler.

BM uzmanları, petrol ürünleri ve kömürle çalışan enerji kaynaklarına yapılan yatırımda ise 2030 yılına kadar 59 milyar dolarlık kısılmaya gidilmesini istediler.

Nükleer enerji kaynaklarına bugüne kadar 15 milyar dolar yatırım yapıldığını belirten uzmanlar, bu miktarın 40 milyar dolara çıkarılmasını savundular.

Viyana’da yapılmakta olan BM iklim konferansına sunulan raporda, karbondioksit salımını frenlemek üzere daha temiz olan nükleer enerji kaynaklarına yatırım yapılması gerektiğini belirttiler.

BM uzmanları, nükleer enerji kaynaklarına sahip olmak üzere dünya genelinde 2030 yılına kadar 148 milyar dolar yatırım yapılmasına ihtiyaç olduğunu hesaplıyorlar.

Avusturya’nın başkentinde BM öncülüğünde yapılmakta olan iklim konferansının yarın sona ermesi bekleniyor.

kaynak:ntvmsnbc.com


Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.