NASA´nın Kaliforniya Pasadena´da yer alan Jet İtişi Laboratuarı (JPL) mensubu bir grup bilim adamı, Los Angeles´da bulunan Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) işbirliğiyle, gelecekte Savunma Bakanlığı ve endüstriyel uygulamalarda kullanılmak üzere Doğrudan Metanol Yakıt Hücresi´ni geliştirdi. Kısa süre önce USC ve NASA adına JPL´yi idere eden Pasadena´daki Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, SFC Energy´e bir lisans verdi. Teknolojiye mahsus olmayan bu lisans, şirketin metanol yakıt hücreli ürünlerinin ABD pazarında yayılmasını kolaylaştıracak. 

Bu yeni yakıt hücresi teknolojisi elektrik enerjisi üretmek için sıvı metanolu yakıt olarak kullanıyor, herhangi bir yakıt işlemi gerektirmiyor. Yakıt hücresinin yan ürünleri ise sadece saf su ve karbondioksit. Hiçbir kirletici madde açığa çıkmıyor. Doğrudan Metanol Yakıt Hücresi, özellikle tasarım basitliği ve daha yüksek enerji yoğunluğu bakımından diğer mevcut yakıt hücrelerine göre birçok avantaj sunuyor. Mevcut sistemler taşıması ve depolaması daha zor bir madde olan hidrojen gazına dayanıyor.

“JPL doğrudan Metanol Yakıt Hücresi konseptini icat etmekle kalmadı, aynı zamanda teknolojinin tüm yönlerine önemli katkılarda bulundu. Bu katkılar; ileri düzey katalizör maddelerin geliştirilmesi, yüksek performanslı yakıt hücresi membran elektrodu birleştirilmesi, kompakt yakıt hücresi yığınları ve sistem tasarımlarını içeriyor.” diyen JPL Güç Teknolojisi Program Yöneticisi Rao Surampudi, söz konusu teknolojinin savunma ve ticari uygulamalar için geliştirilmesinde ve ilerletilmesine USC´nin JPL ile birlikte çalıştığını belirtiyor.

Yıllar içinde bu uygulamalar orijinal savunma uygulamalarından tüketici elektroniği için batarya şarj cihazları, elektrikli araçlar, bağımsız güç sistemleri ve kesintisiz / acil durum güç kaynakları gibi kullanımları kapsayacak şekilde genişledi.

“Piyasanın gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamak adına bu teknolojinin daha da geliştirilmesi için yakıt hücresi endüstrisiyle yakın işbirliği konusunda sabırsızlanıyoruz.” diyor JPL Elektrokimyasal Teknolojileri grup danışmanı Erik Brandon.

Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), gelecekteki savunma uygulamaları için doğrudan metanol yakıt hücresinin geliştirilmesinde JPL ve USC´ye 1989´dan 1998´e kadar kaynak sağladı. JPL grubundaki bilim adamları; Surampudi, Sri. R. Narayanan, Harvey Frank, Thomas Valdez, Andrew Kindler, Eugene Vamos ve Gerald Halpert. USC grubundaki bilim adamları ise; G.K. Surya Prakash, Marshall Smart ve Nobel ödüllü George Olah.

Caltech ve NASA teknoloji transferi programları, ABD şirketlerinin JPL teknolojisini piyasaya transfer ederek küresel ekonomideki rekabetçi konumlarını iyileştirmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. 

Kaynak:  http://www.sciencedaily.com­ /releases/2011/05/110531160727.htm

Çeviri: Sevinç Karadağ


Yorumlar   

-1 #1 deng bej 09-06-2011 19:29
Teşekkürler. Klavyenize sağlık.
+1 #2 Vedat Sarıboğa 29-07-2011 08:06
güzel bir yazı ama DMFC için yeni bir teknoloji denilmiş. Bildiğim kadarı ile o kadar da yeni bir teknoloji olmasa gerek? Bu konuda yazılan binlerce makale ve çalışma var. PEM yakıt hücrelerinin bir alt türü olan DMFC'ler için mevcut problemler ( elektrolit membranın metanol geçirgenliği, anot bölmesinde katalizör problemleri...) de hala sorunlar çözülmedi diye biliyorum...

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.