ICIS Chemical Business Türkiye’nin Nisan 2008 tarihli sayısında neler var?

ICIS Chemical Business Türkiye’nin kapak konusu sınai gazlar: Geçtiğimiz birkaç yıl imalat sektörlerinde yaşanan istikrarlı büyüme, enerji talebindeki sürekli artışla birlikte tüm sınai gaz şirketlerine iki basamaklı satış ve kâr sağladı. Ancak finans piyasalarındaki belirsizlik, bu muhteşem gelişmeyi durdurabilir mi? icis_nisan.jpgNisan sayısında boya ve kaplama ile ilgili yazılar yer alıyor. İlk yazı Akzo Nobel’in İngiliz ICI’yı almasıyla ilişkili olarak bu Hollandalı devin yeni politikalarını inceliyor.

İkinci yazı küresel boya pazarının geçirdiği değişimle ilgili. ABD konut piyasasının krize girmesiyle birlikte Batılı ülkelerde talebin daraldığını ama Çin, Hindistan, Rusya ve Doğu Avrupa pazarlarının parlak bir gelecek vaat ettiğini görüyoruz. Kimya sanayii bu gelişme karşısında nasıl bir tutum belirleyecek?

Üçüncü yazı titanyumdioksitle ilgili. Avrupa’da titanyumdioksit fiyatları artan hammadde maliyetlerinden ötürü sıçramaya zorlandı. Fakat ABD’deki konut krizi bu sıçramanın beklentilerin altında kalmasına yol açtı.

Yükselen ham petrol fiyatları biyo-bazlı kimyasalları tekrar gündeme getirdi. Laktik asit, sitrik asit, amino asitlerin çoğunun ve tabii ki etanolün de yer aldığı biyo-bazlı güzergâhın hâkim durumda olduğu pek çok kimyasal bulunuyor.

Hollandalı kimya firması Royal DSM, on yıl önce aldığı biyoteknolojiye yatırım yapma ve 1.5 milyar dolarlık iş kurma kararının meyvelerini almaya başladı. Halihazırda küresel çapta üretilen kimyasalların % 5’inden azı biyoteknolojiyle üretilse bile, fosil yakıtlarının geleceğindeki belirsizlik kararın önemini vurguluyor.

Outsourcing kimya sanayinde yaygın bir eğilim. Bu konuda derinlikli bir araştırmayı ICIS Chemical Business Türkiye ile Celerant birlikte yürüttü. Çalışmanın sonuçları outsourcing’le ilgili yaygın sorunları ve outsourcing’i başarılı bir ortak çalışma haline getirmenin yollarını gösteriyor.

ICIS Chemical Business Türkiye’nin her sayısında farmasötikle ilgili bilgiler yer alıyor. Bu sayıdaki yazı gelişmekte olan ülkelerde ödenebilir fiyatta ve yeterli miktar ilaç bulundurmak üzerine...

ICIS Chemical Business Türkiye’nin sabit köşeleri:

PİYASA BİLGİLERİ’nde ABD’li kimya sanayicilerinin Avrupa Birliği’nde kullanılan kimyasal maddelerle ilgili katı bir düzenleme getirecek olan Reach konusundaki derin uykusu ele alınıyor.

UZMAN GÖRÜŞÜ’nde İtalya’nın Seveso kentindeki bir kimya tesisinde meydana gelen kazadan sonra Avrupa Birliği ülkelerinde 25 yıldır geliştirilen büyük kaza zararlarıyla ilgili yönetmeliğin durumu ele alınıyor.

Her ay,• bir kimyasal maddenin özelliklerinin incelendiği KİMYASAL PROFİL

• dünyada inşa edilmekte olan ve geleceğin arz/talebini belirleyecek olan tesis projelerinin hangi aşamaya geldiğini bildiren YENİ PROJELER

• başlıca emtia kimyasallarında spot ve kontrat fiyat değişikliklerini ele alan PAZAR EĞİLİMLERİ VE VERİLER

• sektördeki atama ve görev değişiklerinin bildirildiği HAREKET HALİNDEKİ İSİMLER

• önümüzdeki aylarda düzenlenecek olan başlıca toplantı, fuar ve diğer çalışmaları bildiren KİMYASAL ETKİNLİKLER

adlı sayfalarıyla ICIS Chemical Business Türkiye, okurlarını bekliyor.Sofyalı Sokak Paşa İşhanı No: 2 Kat 3 D. 5
Asmalımescit-Beyoğlu-İstanbul

tlf. 212-245 56 27

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.