ABD'nin uzaydan yaptığı tespitlere göre, dünya bor rezervlerinin yüzde 94.7'sinin Türkiye'de bulunduğu belirtildi.

Bor elmas tozu gibi nanokristal malzemelerin geliştirilmesi, üretilmesi ve bunların yüksek teknoloji ürünlerinde kullanılması alanında faaliyet gösteren, Türkiye'de kurulu NNT Nanoteknoloji A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Akın, Türkiye'de nanoteknolojik altyapıya sahip ilk şirket olarak, 17 yılda alternatifsiz 22 nanoteknolojik bor projesi geliştirdiklerini belirtti.


Akın, Ulusal Bor Enstitüsü ile teknik işbirliği çerçevesinde Kırklareli, İstanbul ve Uşak'ta yatırım yaptıklarını söyledi.

NNT'nin 17 yıla yakın bir süredir nanoteknoloji power ve değişik konularda fizik, kimya, teknoloji uzmanlarıyla 10 seneden bu yana AR-GE çalışmaları yaptığını ifade eden Akın, bu çalışmalarda kendilerine özgü bir teknoloji geliştirdiklerini bildirdi.
Akın, "Nano ölçekli malzeme üretimiyle başlayan çalışmalarımızda, şoklama teknolojisiyle dünyada ilk 4-5 nanometre (metrenin milyarda biri) ölçekli bor elmas kristallerinin üretimini gerçekleştirdik. Daha sonra bor elmas kristalleriyle değişik ortamlarda nasıl bir malzemegeliştiririz diye çalışmalar yaptık. Bunun sonucunda 22 proje geliştirdik" dedi.

Akın, endüstriyelleşmeye hazır projelerin bazılarını şöyle açıkladı:
"Alternatif nanoteknolojik ilaçlar, MCDP-Bor alaşımlı kurşun geçirmez alüminyum plakalar, akustik sensörlerde MCDP kullanımı, nano ölçülü toz metalurjik malzemeler ve polymer-bazlı nano parçalar, ısıya ve aleve dayanıklı tekstil ürünleri, kübik bor nitrür (CBN) kesici uçlar, kompaklanmış MCDP hassas kesiciler, nano-poliamid tekstil travallers (kancalar), nano malzeme alaşımlı mikro elektronik ısı iletkenler, hassas cilama için nano-diamond pasta cilalar, nano yapılı bor-MCDP alaşımlı alüminyum ekstrüzyon kalıplar, nano yapılı sertleştirilmiş zırh malzemeleri, havacılık ve uzay sanayi için MCD-B alaşımlı alüminyum plakalar."

İlk Nanoteknoloji Bor projesi:BORPower

İlk projeleri olan BORPower'ı endüstriyelleştirerek Türkiye ve yurtdışı satışlarının başladığını belirten Akın, NNT A.Ş.'nin teknolojik ayrıcalığını Türk tüketicisine de yansıtarak "BORPower" ürünlerini, her araç sahibinin rahatlıkla alıp faydalanabileceği seviyelerdeki fiyatlarla piyasaya sunduklarını bildirdi.
22 nanoteknoloji projesinin ilki olan BORPower'ın, Kurtköy ve Kırklareli'nde kurulan tesislerde üretildiğini anlatan Akın, "İlk nanoteknoloji-bor projesi olarak BORPower markası altında yurtiçine ve Avrupa'ya sunularak halkımıza milli bir onur ve heyecan yaşatmayı başardık" dedi.
Bir nano yağlayıcısı olan BORPower'ı önce ABD Teksas, Almanya Araştırma ve Akreditasyon Merkezi, Almanya Devlet Araştırma Enstitüsü ve Almanya Nanoteknoloji Araştırma Laboratuvarı'nda sertifikalandırarak akredite ettirdiklerini ifade eden Akın, bu yağlayıcıyla uzay araçları, savunma sanayi ve bütün sanayi makine ve ekipmanlarında motorla çalışan bütün ünitelerde bir kurtarıcı ürün oluşturduklarını söyledi.

Dünyaya ilk ihracatlarının BORPower'la olduğunu belirten Akın, ihracattan ve iç piyasadaki satışlardan sağladıkları gelirle de diğer projelerini hayata geçireceklerini bildirdi.

Cafer Akın, şu anda yatırımı devam eden ve önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi hedeflenen "MCDP-Bor Alaşımlı Kurşun Geçirmez Alüminyum Plakalar Projesi"nin gerek savunma sanayi, gerekse sivil amaçlı zırhlı araç sanayisi ile plastik enjeksiyon sanayisinde kalıp sektörüne yönelik olduğunu belirtti.
Akın, "Zırh amaçlı ürettiğimiz 6 milimetre kalınlığındaki levha 5 metre mesafeden çelik mermiyle ateş edilerek denenmiş ve en sert çeliğin bile delinip deforme olmasına rağmen levhamız delinmemiştir" dedi.
Her bir projenin dünyada alternatifsizlik içerdiğinden bu projeleri başkalarının gerçekleştirmesinin mümkün olmadığını ifade eden Akın, "Bu projeleri kendi imkanlarımızla ekonomik olarak hiçbir kuruluştan bir kuruş bile almadan ve kredi kullanmadan gerçekleştiriyoruz. Bir sene önce başlayan projelerimizin hayata geçirilmesi için çalışmalarımız sürüyor. Bunlar için de 5 milyon dolar bir yatırım yaptık" dedi.

2.5 milyar ton Bor rezervimiz var

Akın, en az 800-1000 seneye yakın süreyle dünyaya yetecek kadar, Türkiye'de, yaklaşık 2.5 milyar ton bor rezervi bulunduğunu söyledi.
Borun geleceğin enerjisi olduğunu ifade eden Akın, "Çünkü petrolün 25-30 sene ömrü kaldı. ABD'nin uzaydan yaptığı tespitlerde, alınan verilere göre bugün borun yüzde 94.7'si Türkiye'de bulunuyor. Ülkemiz 1000 yıl süreyle geleceğin enerjisinin sahibidir" diye konuştu.

Dünyanın alternatif enerji arayışına başladığını anlatan Akın, "Global ısınmayla birlikte sanayi ve enerji üretim yerlerinin tamamı sera gazı yayıyor. Doğadaki hidrojen ise sıfır zararlı bir elementtir. Bu nedenle hidrojen gibi doğayı kirletmeyen elementlerle bir takım çalışmalar hızlandı. Hidrojen depolanamadığı için çok pahalıya mal olanbir enerji kaynağı" dedi.

Akın, "Bu nedenle burada bor devreye giriyor. Borun elementler ve moleküler yapısıyla hidrojen bileşenleri enerji üretiminde kullanıyor. Dünya bilim çevrelerinin de gizlilik içinde nükleer enerjiyle ilgili büyük çalışmaları var. 200 gram borla günde 50 megabayt elektrik enerjisi üretme imkanı olacak. Bugün bir nükleer santral kuruyoruz" şeklinde konuştu.

Akınayrıca, "2.5milyar dolar harcıyoruz ve yıllık 1200 megabayt elektrik üretiliyor. İnsanlar, 20 günde 200 gram bor füzyonuyla kurulacak nükleer enerji üretimi sistemlerinde 0,001 cent maliyetli bir elektrik enerjisi üretme imkanına kavuşulacak. Bununla ilgili çok hızlı çalışmalar ve alınan mesafeler var. Umarım ülkemizde de bu çalışmalar yürütülüyordur. 2020 yılına doğru bu tür enerjiler artık kullanılmaya başlanacak. O zaman ülkemiz dünyanın yıldız ülkesi olacak" dedi.

ÇİN VE AB ÜLKELERİNE İHRACAT

17 senedir detanasyon denilen nano-bor kristaline (elmas kristali) 100 bin kat katma değer kazandırarak 22 değişik proje geliştirdiklerini ifade eden Akın, Türkiye'deki Eti Bor A.Ş.'den tonunu 400 dolara aldıkları boru işleyip elmas kristali haline getirdikten sonra tonunu 18 milyon dolara ihraç ettiklerini söyledi.
2008 yılının kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Akın, "2008 yılı sonuna kadar 100 milyon euroluk nano-bor elması ihraç etmeyi hedefliyoruz" dedi.
Türkiye'den Almanya'nın başkenti Berlin'deki şirketleri aracılığıyla AB ülkelerine nano-bor elması ihraç edeceklerini ifade eden Akın, şu an bütün yazışmaların bittiğini, Almanya ve AB ülkeleriyle 54 milyon euroluk anlaşma yaptıklarını bildirdi.
Rusya ile de 500 bin adet nano-bor elması için gerekli yazışmaların yapıldığını ve 11-12 milyon YTL'ye ihracın gerçekleşeceğini belirten Akın, "Çin ile asker ve sivil topluma satılmak üzere 600 bin adetnano-bor elmasını 13 milyon euroya ihraç etmek için anlaşma yaptık. Yıl sonuna kadar bu ihracatların gerçekleşeceğini umuyoruz" diye konuştu.

Bor yataklarının kullanım alanının kısıtlı olduğunu belirten Akın, "Biz milyarlarca dolarlık üretim ve entegre tesisi olan bir kuruluş değiliz. Mütevazi olarak bugün 10-15 milyon dolar çerçevesinde genel tesisleriyle işimizi yürütüyoruz" dedi.
Akın, Şu anda mevcut iki projemizin hammaddesini karşılayacak kadar üretim yapıyoruz. 22 projenin ham maddesini karşılayacak bor elmasını ürettiğimiz zaman halkımızı sevindirecek rakamlara ulaşmamız mümkün olacak. Ham madde üretim entegrasyonumuzu büyütme çalışmalarımızı önümüzdeki günlerde hızlandıracağız" şeklinde konuştu.

www.cnnturk.com
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.