Hükümet yetkilileri gıda güvenliğini ihlal edenler için ölüm cezasının artışını işaret ederken Çin, bebek biberonlarında bisfenol A (BPA) kullanımını yasaklayan son ülke oldu.

 

Sağlık Bakanlığı, diğer beş devlet kurumu ile birlikte, biberon üretiminde BPA kullanımının 1 Haziran itibariyle yasadışı olacağını teyit eden bir ilan yayınladı.1 Eylül´den itibaren BPA içeren biberonların ithalatı ve satışının yasadığı olacağı belirtildi.

Pekin ayrıca alınan yeni önleme uyulması için, yerel gıda denetçilerine biberon üreticileri üzerindeki incelemeleri hızlandırma çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği geçen yılın sonunda biberonlarda BPA kullanımını yasakladığını açıklamıştı.

BPA; polikarbonat şişelerin üretiminde kullanılan bir monomer. Gıdayla temas eden maddelerde kullanımı; kanser, doğum kusurları ve kalp hastalıkları da dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunları ile bağlantılı olduğu konusundaki tartışmaların kaynağı olmaya devam ediyor. Ancak, dünya genelindeki büyük gıda güvenlik kurumları- Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) de dahil olmak üzere -mevcut seviyelerde herhangi bir sağlık tehlikesi oluşturmadığını açıkladı.

Ölüm Cezası

Pekin´in, birkaç ay önce açıklanan, gıda güvenliğini ihlal edenlerin daha ağır şekilde cezalandırılması hedefinin de etkisiyle, hükümet başkanları mahkemelere suçlulara daha sert cezalar vermesini emretti.

Yüksek Halk Mahkemesi, yargıçların insan ölümleriyle sonuçlanan gıda güvenliği suçlarına ölüm cezası vermeleri gerektiğini söyledi.

Aynı ihlalleri – sahte veya standartların altında mal üretimi – birden fazla defa yapmaktan suçlu bulunanların mevcut olan en sert cezaya çarptırılması gerektiği geçen hafta Yargıtay bildirimine eklendi: Suçlular daha ağır para cezalarına çarptırılmalı ve/veya gıda üretimi yapmaları yasaklanmalı.

Gıda Suçu Ekibi

Pekin´in önde gelen yetkilisi, artan sayıda hile skandalının bastırılmasında polis kadrosunda oluşabilecek muhtemel bir çatlağın halkın artan endişesi arasında olduğunu açıkladı.

Ji Lin, kentin belediye başkan yardımcısı ve gıda güvenliği komisyonu müdürü, yeni ekibin sahte ve tehlikeli gıda üretimi yuvası haline gelen kentsel ve kırsal alanlar arasındaki bölgeyi hedefleyeceğini belirtti.

Kaynak: http://www.foodproductiondaily.com/On-your-radar/BPA/China-bans-bisphenol-A-in-baby-bottles-vows-death-penalty-for-serious-safety-breaches

 


Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.