Fitalat içermeyen plastifiyan üretiminde bir dünya markası olan Plastay Kimya, 27 Mayıs’ta Conrad Otel’de düzenlediği İş Ortakları Zirvesi 2011’de sektör yöneticilerini bir araya getirdi.

 

PVC pazarındaki yerel ve global gelişmeler, trendler, tehditler ve fırsatların yanı sıra Avrupa’daki REACH uygulamaları ve yeni yükümlülüklerin ele alındığı organizasyonda, ihracatçı kuruluşlara yönelik EXIMBANK kredileri, plastifiyanda verimlilik ve inovasyon gibi konu başlıkları tartışıldı. Kablo, suni deri ve otomotiv sektörlerinde önde gelen kurumların üst düzey yöneticilerinin ve Ar-Ge sorumlularının geniş katılımıyla gerçekleşen etkinlikte sektör sorunları ve çözüm önerileri de masaya yatırıldı.

Plastay, Avrupa’da ilk beşin içinde

Plastay İş Ortakları Zirvesi 2011’de, uluslararası platformda saygınlık kazanmış firmaların üst düzey yöneticileri de konuşmacı olarak yer aldı.

THA İş Geliştirme ve Yönetim Danışmanı Thomas Hinrich Ahrens, dünyada PVC pazarındaki gelişmeler, tehditler ve fırsatlara değinirken, pazarın genel yapısına ilişkin önemli rakamsal saptamalarda bulundu. 45 milyon tonluk PVC üretim kapasitesinde pazarın büyük üreticilerini, Avrupa’da uygulamalara göre dağılımını ve plastifiyan piyasasındaki son durumu irdeleyen Ahrens; “Avrupa dünyadaki 2. büyük plastifiyan pazarı konumunda bulunuyor. Plastay ise Avrupa’daki en büyük 5 üretici arasında yer alıyor” dedi.

Kimya sanayi ve bağlı olduğu endüstrilerin, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti kimyasallar yönetmeliklerine uyum sağlamasını amaçlayan danışmanlık firması REACH Global Services S.A. (RGS) Genel Müdürü Richard Roden, sunumuyla Plastay müşterilerine REACH ile ilgili genel bir bakış açısı kazandırırken, olası yükümlülüklere karşı da uyardı. Sunumunda REACH Kapsamı, madde-karışım-eşya üreticilerinin yükümlülükleri ve REACH’in Türk Endüstrisine etkisini konu alan Roden, hammadde tedarik ederek eşya üreten firmaların da konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

EXIMBANK Genel Müdür Yardımcısı Necati Yeniaras’ın, ihracatçı kuruluşlara yönelik krediler ile ilgili güncel bilgiler verdiği konferansta, Plastay Kimya Ar-Ge Müdürü Bekir Ergun ise plastifiyanda verimlilik ve inovasyonun yanı sıra plastifiyan ve stabilizan pazarındaki yeniliklere de değindi. Plastay İş Ortakları Zirvesi 2011’in kapanış konuşmasını Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım gerçekleştirdi.

Günümüz ekonomik şartlarında sürekli bir değişim yaşandığını ve rekabet ortamının hızla geliştiğini belirten Plastay Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Sungur, “Plastay’ın öncelikle ülke ekonomisine katkı sağlayacak uzun vadeli hedeflere odaklandığını,  her zaman daha iyi, daha kaliteli ürün ve hizmet sunabilmek için çalışan bir iş ortağı olduğunu vurgulamak isterim. Bu bakış açısı çerçevesinde Plastay İş Ortakları Zirvesi 2011’ i organize ettik. Alanında dünyanın en yetkin isimlerini ağırladığımız etkinliğimizde sektörün geleceğini tartıştık” dedi.

Plastay Kimya halka açılıyor

Plastay Kimya Genel Müdürü Rüştü Barkay, şirketin yakın dönem hedeflerini ise şu şekilde açıkladı: “Plastay’ın hedefi, ülkemizin üreticilerinden tüketicilerine dünya ile aynı anda en yeni ve en sağlıklı hammadde desteği sağlayarak, üretim yapmalarına yardımcı olmak ve ihracatçılarımızın değişen pazar şartlarına uyumlu ürünler geliştirmesini sağlamaktır. Bunun yanında söz konusu gelişmeler neticesinde halka açılarak, yatırımcıları da Plastay’ın birer ortağı haline getirmeyi planlıyoruz. Avrupa ve CIS ülkelerinde çok yüksek bir pazar payına sahip olan Plastay’ın, 2011 yılına dair hedefi kendi dalında ihracat birincisi olmak ve hedef pazarı olan ABD‘de pazar payını arttırmaktır. Halka açılmayı takiben yurt içi ve yurtdışı satın almalar gündemimizde olacaktır.”

 

Kaynak: http://www.kobipostasi.net/


Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.