“The Dow Chemical Company (NYSE:Dow)” firmasının tamamına sahip olduğu iştiraki Dow Europe GmbH ve dünya akrilik elyaf sektörünün lider şirketi Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. (İMKB:AKSA), karbon elyaf ve karbon elyaf esaslı ürünlerin üretimi ve dünya çapında pazarlanması konusunda ortak girişim oluşturmak niyetiyle ön anlaşma imzaladı.

Bu ön anlaşmayla her iki şirket, karbon elyaf ve karbon elyaf esaslı yüksek teknoloji malzemelerinin üretimi ve dünya çapında pazarlanması amacıyla tüm değer zincirini içeren entegre üretim tesisleri kurma olanaklarını araştırmak üzere birlikte çalışacaklar. AKSA ve Dow, hammaddesi karbon elyaf olan kompozit endüstrisine geniş bir ürün yelpazesi ve teknik hizmet çözümleri sunmak için iş fırsatlarını değerlendirecekler.

Dow Chemical’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su  Andrew N. Liveris; AKSA ile görüşmelerini başlattığımız bu ortaklık Dow’ın sürekli geliştirdiği inovasyon takviminde değer zincirinin tüm halkalarına yönelik sunduğu entegre çözümleri ne kadar genişlettiğinin bir başka örneğidir. AKSA ve Dow,  bilgi birikimlerini, dünya çapında üretim kabiliyetlerini ve teknik uzmanlıklarını; rüzgâr türbinlerinin performanslarının güçlendirilmesi, otomobillerin yakıt verimliliğinin geliştirilmesi, bina ve altyapı dayanıklılığının arttırılması gibi çok önemli konulara yaratıcı çözümler sunabilmek için kullanacaktır.’’

Çok güçlü ve hafif olan karbon elyaf bazlı malzemeler; hafiflik, dayanıklılık ve enerji verimliliğinin ana performans faktörleri olarak kabul gördüğü, rüzgâr enerjisi, ulaşım ve altyapı gibi büyüyen endüstrilerde artan bir şekilde kullanım alanı buluyor.

Aksa Yönetim Kurulu Başkanı ve Akkök CEO’su Mehmet Ali Berkman, ön anlaşmayla ilgili şunları dile getirdi: “Karbon elyaf esaslı kompozit malzeme ve teknolojileri geliştirmek üzere süre gelen yarış, insanlığın gelişimine katkıda bulunacak ileri ürünler ve çözümler sunacaktır. Bu bağlamda kimya sektöründe dünyanın lider firmalarından biri olan Dow ile görüşmelerini başlattığımız muhtemel ortaklık sayesinde yerel ve küresel pazarlardaki lider pozisyonumuzu daha da güçlendireceğimize inanıyoruz. AKSA, yeni ürünler ve teknolojileri tanıtmakta her zaman öncü olmuştur ve bu ortaklığın getireceği sinerji gelecekte de AKSA’nın bu konumunu güçlendirecektir. Bu yeni ve önemli teknolojiye olan farkındalığı yaratmak ve oluşacak talebi karşılamak üzere; işine bağlı, üst düzeyde çaba harcayan, yüksek yetkinlikteki çalışanlarımızın yanı sıra, üretim zincirindeki tüm paydaşlarımızın ve hükümetimizin de ihtiyacımız olan katkıyı sağlayacağına inanıyorum”.

Dow Chemical’ın Başkan Vekili ve CCO’su Heinz Haller anlaşmayla ilgili yaptığı açıklamada, “AKSA ve Dow, karbon elyaf kompozit endüstrisinde, dünyanın büyüyen sektörlerinin artan gereksinimlerine, büyük ölçekte tam hizmet ve entegre çözümler sunan tek tedarikçi konumuna gelecektir. Şu an dünyada tanık olduğumuz mega trendler daha güvenli ve enerji verimli araçlarla alternatif enerji kaynaklarına odaklanıyor. Bu nedenle karbon elyaf gibi yenilikçi ve uygun maliyetli teknolojilere olan talep artıyor. Bu ortaklıkla her iki şirkette güçlü olduğu tarafları birleştirerek pazarın ihtiyaçlarına en doğru şekilde ve en iyi hizmeti sağlamayı hedefliyor’’dedi.

Aksa Yönetim Kurulu Üyesi ve Akkök İcra Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz karbon elyaf pazarının global çapta hızlı bir büyüme kaydettiğine dikkat çekerek şunları söyledi: ‘’Kompozit endüstrisinin pazarın beklentisine cevap verecek şekilde büyümesi, sağlıklı gelişeceği kümelenme modelinin doğru konuşlandırılmasına bağlıdır. Kümelenme modeli sektörün rekabetçiliği açısından olmazsa olmazıdır. Günümüzde müşteriler, sadece daha iyi performans sağlayan ürünler talep etmekle kalmıyor, aynı zamanda güvenilir, teknik uzmanlık sahibi ve ekonomik avantaj sağlayabilen tedarikçilere de ihtiyaç duyuyor. Akrilik elyafta dünyanın en büyük üreticisi olan ve 2008 yılından bu yana da karbon elyaf üreten AKSA olarak, yeni iş fırsatlarının yaratılması ve karbon elyaf bazlı ürünlerin tüm dünya pazarına sunulması açısından Dow’la imzaladığımız ön anlaşmayı çok önemli buluyoruz. Pazar ve teknik bilgilerimizi birleştireceğimiz bu stratejik işbirliği, karbon elyaf ve kompozit endüstrisinin kalite ve performans standartlarını yükseltecek yeni ürünleri, talep edilen miktarda ve pazarın beklediği çözümlerle çok daha hızlı sunma kabiliyetimizi artıracaktır. İleri malzeme teknolojileri ve teknolojik ileri malzemeler çağımızın yeni endüstrisi ‘’kompozit’’ler için çok önemlidir. Dolayısıyla kompozit malzemeler endüstrisinin doğru büyüme ve gelişme modeline oturtulması sektörün rekabetçiliği açısından olmazsa olmazıdır.‘’

Kaynak: http://www.kobipostasi.net/

 


Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.