Güzelleşmenin Arkasındaki Klasik Formüller

 Bir kaç yıl önceydi. Güney Caroline, ABD ‘de yaşayan Yvonne Millner adlı bir 3 çocuk annesi yüzlerce şişe oje kullanarak 1996 model Mitsubishi Mirage marka otomobilini dekore etti ve mukabilinde medyada gırgır başladı. Hatta gördüğü bu ilgiyle Bayan Millner Ebay üzerinden 6000 $ bile etmeyecek arabasını tam 60000 $’a satılığa bile çıkardı.

 oje_Yvonne_Millner_Ojenin ana bileşeni nitroselülozdur. Selülozdan üretilen bu kimyasal uzun ömürlü film tabakası oluşturabilmektedir. Nitroselülozun ojelerde kullanımının öncesinde Dupont kimyagerleri otomobil boyası bileşeni olarak kullandılar.

1920’lerde araba boyalarında arz-ı endam etmesinden kısa bir süre sonra patent literatüründe nitroselüloz içeren oje formülleri yer almaya başladı. Patentler el ve ayak tırnakları üzerine emdirilmiş renkli film tabakalarının teferruatına araba yüzeylerindeki gibi giriyordu. İlk başlarda nitroselüloz içeren boyalar o kadar popülerdi ki 4 yıl boyunca General Motors arabalarının tamamında kullanıldılar. Dupont sözcüsü Rick Straitman “Otomobil endüstrisi uzun bir süreden sonra diğer boyalara geçiş yaptı.” diyor. Ancak havai fişeklerin pamuk barutu olarak da bilinen nitroselüloz günümüzde halen birçok ojenin ana bileşeni olmayı sürdürüyor.

oje_red_nailsState University of New York’ da görevli bilim tarihi uzmanı Gwen Kay “1920’ler de teknoloji cephesinde hem formül hem de üretim açısından çok büyük bir sıçrama yapılmasına rağmen, oje yeni bir fikir değildi. 17. ve 18. yüzyıl Avrupa kraliyet sarayları kayıtlarında parlak, cilalanmış tırnakların görünüşü tasvir edilmişti. Ayrıca hem İngiliz hem de ABD 19. Yüzyıl tarif kitapları tırnak boyası yapım talimatlarıyla birlikle ekmek tariflerini de içeriyordu.

Modern bir oje formülünün yemek kitaplarında olması beklenilmiyor çünkü bileşenleri tadı tam manasıyla bir felaket.  Profesyonel tırnak bakım şirketi OPI’ nin Ar-Ge müdürü Paul Bryson “ Oje ayrıca tosylamide-formaldehyde gibi nitroselülozun tırnağa tutunması sağlayan yapıştırıcı polimerlerde içerir. Camphor gibi polimer zincirine gömülmüş plastikleştiriciler zincirde boşluklar oluşturur. Böylece ojenin kolayca çıkmasını engelleyecek olan esneklik sağlanır.”diyor.

Pigmentler ve mica gibi parlaklık veren kimyasallarda eklenir. Şişenin dibine parlaklık veren parçacıkların çökmemesi içinde ojenin viskozitesi stearalkonium hectorite gibi kalınlaştırıcı kimyasallarla ayarlanır. UV ışınlarına maruz kalındığında renk değişimi olmaması için benzophenone-1 gibi UV stabilizörleri kullanılır. Bütün bu bileşenler; buharlaştığında geride sadece renkli son kat boyayı bırakan butyl acetate veya ethyl acetate gibi bir çözeltide ya çözünür ya da askıda kalır.

oje_ojeEstée Lauder Cos. firmasının eski ürün geliştirme müdürü, formülasyon kimyageri ve danışman Nick Morante “ 1920’lerden bu yana oje formüllerinde büyük bir değişim gerçekleşmedi. Sadece müşteri taleplerine bağlı olarak bazı bileşenler değiştirildi. En dikkat çeken değişim 2006 yılında plastikleştirici kimyasal olan dibutyl phthalate’in kullanımının ortadan kaldırılmasıydı. Bu değişim çevre duyarlılarının ve Avrupa yasalarının kimyasallara karşı gösterdikleri endişenin bir sonucuydu. Akademik çalışmalar göstermiştir ki dibutyl phthalate endokrin sistemine müdahale etmektedir. Ayrıca birçok şirkette güvenlik endişelerinin bir sonucu olarak çözücü olarak toluene kullanımından vazgeçmiştir. “ dedi.

Klasik oje formüllerindeki en büyük değişimi su bazlı ojeler gösterdi. Petrokimyasal içermeyen çözücüler ve cilalar konusunda uzmanlaşmış Acquarella Nail Polish firmasının sözcüsü Mark Deason “İhtiyacımız olan çözücü, pigment ve film tabakası oluşturacak bir şeyler. Fakat benzerliklerimiz bu noktada bitiyor.” diyor. Acquarella nitroselüloz yerine çeşitli styrene-acrylate kopolimerleri kullanıyor. Teknolojileri ise çözücünün buharlaşmasıyla kuru son kat oje elde edilmesi yerine tırnaktaki keratinin suyu geçirmesi sistemine göre şekillenmiş. Ürünleri eski tip ojelere karşı hassasiyeti olan veya daha fazla çevreye duyarlı kozmetik çözümler arayan müşterilerce talep edilmektedir.

oje_Acquarella

Acquarella Nail Polish ojelerinin farkı

Eski formül ojeler bazı müşteriler için iyi iş yapmaktaydı. Özellikle eski uydu TV korsanı Christopher Tarnovsky için. Mikroçip içeren uydu üyelik kartlarındaki fiziksel güvenliği atlatmak için nitroselüloz bazlı oje kullanıyordu. Tarnovsky devreyi saran ağı çalıştırmamak için nitroselülozun hydrofluoric acid’e karşı dirençli olmasından faydalanıyordu. Böylece oje çip üzerinde geçici bir kalkan gibi işlev görürken,  o işini yapabiliyordu. Tercih ettiği renk ise koyu vişne rengiymiş.

http://www.denizkaya.net/translations/oje-tirnak-cilasi/

 


Yorumlar   

#1 duygu kara 13-01-2011 20:00
ilginç bir haber,ojeyi hiç böyle düşünmemiştim :)
#2 Süleyman Deveci 15-01-2011 20:09
Eğlenceli bir okumaydı, teşekkürler.

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.