Ali Yetişen ve Profesör Christopher R. Lowe iki değerlikli metal katyonlarını ve organik çözücüleri algılayabilen holografik bir nanosensör geliştirdil ve böylece medikal teşhisler ve çevresel gözlem için bakım noktası maliyetini düşürme ihtimalini artırdı.

Proje ekibi, holografik nanosensörleri iki adımda hızlıca üretmeyi sağlayan yeni bir teknik geliştirdi; bugüne kadarki en hızlı optik sensör üreten teknik…

Çalışma bakır ve demir iyonlarının ölçümünü gösteriyor. Örneğin, bakır sensörler Wilson hastalığının teşhisinde kullanılabilir. Otozomal resesif genetik bir hastalık olan bu hastalıkta bakır dokularda birikiyor. Buna ek olarak, demir eksikliği anemisinde vücut sıvılarının demir konsantrasyonunun belirlenmesine yardımcı olabilir.

Nanosensörlerin çalışma prensibi görülebilir ışığın Bragg girişimine dayanır. Buna göre çözeltideki spesifik bir molekülün konsantrasyonuna göre monokromatik renkler oluşur. Deney sonuçları gösteriyor ki nanosensörler oldukça hassaslar ve spektrum üzerinde çevrilebilir renkler oluşturuyorlar.

Materials Chemistry C gazetesinin izniyle alıntılanmıştır. The Royal Society of Chemistry.

Materials Chemistry C gazetesinde yayımlanan çalışmalarında bu yeni algılama platformunun gerçekleşebilirliğini gösterdiler.

Holografik nanosensörlerin algılama kapasitesi etanol, metanol, propan-2-ol, diklorometan, kloroform ve tetrahidrofuran gibi organik çözücülerin ölçümünde gösterilmiştir.

Bu yanıcı çözücüler sinir ve solunum sistemlerine, karaciğer ve böbreklere verdikleri zarar nedeniyle insan sağlığını tehdit ediyor. Mesela, sahte alkollü içecekler yüksek oranda metanol (etanolün ucuz muadili) içeriyor ve körlüğe sebep oluyor.

Takım klinik ve ev testlerine uygun bir prototip geliştirmekte. Nanosensörün klinik denemeleri Cambridge’in Addenbrooke Hastanesi’nde yer alacak.

Holografik nano-algılayıcılı platformun biyokimyasal algılamadan basılabilir optik araçlara kadar pek çok uygulamaya öncülük etmesi bekleniyor.

İngilizce orijinal metin için: http://www.ceb.cam.ac.uk/news/news-list/sensing-platform

Türkçe’ye hazırlayan: Begüm Günerden


Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.