Michigan Üniversitesi ve Dexter’daki şirket arasında gelişen ortaklık, üniversite-sanayi bağının nasıl karşılıklı faydalar sağlayacağına dair bir örnek oluşturuyor.

 

140424 valicor

Geçtiğimiz birkaç yıldır süren Valicor Şirketi ve Mühendislik Fakültesi arasındaki işbirliği, aynı zamandayenilikçi programların,yeni mezunları nasıl Michigan’da, dünya sınıfı teknolojilerde çalışmasını sağladığını da gösteriyor.

Gelişen yeşil enerji hareketinin en yeşili olan alg araştırmasındaki olabilecek yeni bilimsel ve teknolojik avantajlar anlaşmanın merkezindeki en önemli kısım.

Valicor, kimya mühendisliği profesörleri PhillipSavage ve Arthur F. Thurnau’nun laboratuvarıyla birlikte biyoyakıtlarda, ilaç ve besin takviyelerinde, hayvan yemi ve diğer ürünlerde kullanmak üzere mikroalglerden yağı ve diğer unsurları ekstrakte etmek için yeni ve etkili yöntemler üzerine çalışıyor.

Valicor’un kurucusu TomCzartoski, 2007 yılında kendi işinin doğal uzantısı olarak bu olayı hayata geçirdi. Czartoski, 1996’da fabrikaların endüstriyel yağlarını ve metal işleme akışkanlarını atmaktansa temizleyen ve geri dönüşümünü yapan yeni bir endüstri ihtiyacının olduğunu görmüştü.

Asıl iş şu anda temiz akışkanların santrifüj ayırma teknolojisi de dahil olmak üzere Valicor Ayırma Teknolojileri olarak anılıyor. İkinci ünite, işleme ve geri kazanım için zararsız atıkları toplamak için bir kamyon filosu olan Valicor Çevre Hizmetleri ve en yeni ünite ise mikroalglerinekstraksiyonunu ticarileştirmeye odaklanan Valicor Yenilenebilirlerbirimi.Czartoski’ninDexter’daki iki çalışanlı dükkanı, üç üniteden oluşan 200 çalışanlı, birçok eyaletteki tesisleriyle yıllık satışı 100 milyon dolardan fazla olan bir şirket haline geldi.

Şirketinin bu büyümesine rağmen Czartoski durmayarak, 8 km daha uzağa giderek Michigan Üniversitesi Sanayi Ortaklığı Merkezi’nde dünyanın önde gelen alg araştırmacılarını bulmak istiyordu. BEC, Valicor’u Profesör Savage ve laboratuvarı ile tanıştırdı. O zamanlar, Michigan ile birlikte 6 devlet üniversitesinin oluşturduğu üniversite varlıkları derneği olan Michigan Kurumsal İlişkiler Ağı ile hibeler sağlanmıştı.

Ekim 2013’te, dernek, Küçük İşletme İnovasyon Programı ile Valicor’dan eşleşme için istenilen 39047 $’lık hibeyi onayladı. Dernek, Küçük İşletme Stajyerlik Ödülleri adı altında düşük miktarlı hibeler olması kararı aldı. Bunlarla Valicor’da stajyer olarak çalışan lisansüstü öğrencilerin maaşlarının ödemesi yapıldı.

Profesör Savage’ın eski doktor adayı olan BobbyLevine, kısmi zamanlı çalıştığı Valicor’daşu an, mezun ve ValicorYenilenebilirler’in teknoloji geliştirme müdürü olarak tam zamanlı çalışıyor.

Mikroskobik alg hücrelerinden lipidleri ve diğer kısımları ayırmada çeşitli yaklaşımlar üzerine yapılan araştırmada öncülük eden Levine, çalışmalarına devam edebileceği doktorasını ülkenin herhangi bir yerinde alabilirdi.

Valicor ve Michigan Üniversitesi arasındaki bağ sebebiyle Levine, olduğu yerde kaldı ve sonuçlandığında, alg hücresindeki kaynakların dünyada nasıl kullanılabileceğinin biçimleneceği çalışmasına, şirket ve üniversite ile birlikte devam ediyor.

Valicor,büyük çaptaki üretimi sınırlamasıyla ekonomik canlılık üzerinde de verimsiz olan mevcut alg yağı ekstrakte sistemlerini çözebilecek patent aşamasında olan metotlar geliştirdi.

"Algler üzerinde yaptığım araştırmayı şu anda şirketin yapması biraz garip” diyor Levine. BobbyLevine, Profesör Savage ve laboratuvardaki mezun öğrenciler ile iletişimini kesmemiş ve bu yaz SCIP hibesi ile Michigan Üniversitesi’nden mezun stajyere danışmanlık yapacak.

Valicor teknoloji birimi program müdürü ve Michigan Üniversitesi’nden biyolojik biliminde doktora sahibi olan Jennifer Aurandt, ilk açıldığında üniversitenin Yaşam Bilimleri Enstitüsü’nde de çalıştı. Başlangıçta akademik olarak çalışmalar yapsa da kurumsal olarak sürdürülebilirliğe olan bağlılığı yüzünden Valicor’un bir parçası oldu. Aurandt, Michigan Üniversitesi’yla yakın olmanın önemli bir avantaj olduğunu söylüyor.

“Bir sorunuz olduğunda, ofisimizden 8 dakika uzaklıkta bir uzmanın olduğunu bilmek güzel bir şey. Büyük bir üniversite ve tanınmış uzmanlar… Bir sorumuz varsa telefonu açmak çok kolay ve sorunuzu mutlaka cevaplarlar.” diye ekliyor Jennifer Aurandt.

Profesör Savage da bu araştırma girişimlerinde Valicor gibi bir şirketle birlikte çalışmalarının çok büyük bir yardımı olduğunu ve iyi bir sinerji yakalandığını söylüyor.

Şirketler tarafından sağlanan devlet fon ve yardımları, akademik araştırma laboratuvarları sayesinde kesintiye uğramayan araştırmaların yapılmasıyla teknolojiyi ticarileştirmek isteyen şirketlere fayda olarak geri dönüyor.

Profesör Savage, kendi laboratuvarı için yapılan yardımın büyük bir fark yarattığını söylüyor.

Levine’in Michigan’da kalmasına gelince,  bunu ise bir ikramiye olarak nitelendiriyor.

"Bobby'nin durumu, o başarı hikâyelerinden biri; okulun ve buradaki olanakların ününü duyan biri üniversiteye gelir ve bitirdikten sonra, kendi alanında güzel bir iş imkânına sahip olur… Bunlardan kesinlikle daha fazla görmek istiyoruz.” diye tamamlıyor sözlerini Profesör Savage.”

İngilizce orjinal metin için;

Lynn Monson 

http://record.umich.edu/articles/innovative-algae-research-keeps-students-state

Türkçe'ye hazırlayan : Çağla Çıbuk

 


Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.