Kategoride hiç makale yok. Eğer alt kategoriler bu sayfada görüntüleniyorsa, makale içeriyor olabilirler.

Alt Kategoriler


REACH.KimyaMuhendisi.com

REACH hakkında bilmeniz gerekenler çok yakında bu sayfalarda...

reach.jpgREACH, Avrupa Birliği' nin kimyasallarla ilgili yeni politikasıdır. EC 1907/2006 sayılı REACH Tüzüğü, 18 Aralık 2006' da AB Parlamentosu ve Konseyi' nde kabul edilerek, en son düzeltmeleriyle birlikte 29 Mayıs 2007 gün ve L136 sayılı AB Resmi Gazetesi' nde yayımlanmıştır. Tüzük statüsünde kabul edildiği için, ayrıca bir yasal uyumluluk düzenlemesine gerek kalmadan, 1 Haziran 2007' den itibaren AB üyesi 27 ülkede ve İsviçre dışındaki EEA üyesi EFTA ülkelerinde (Norveç, İzlanda ve Lichtenstein) doğrudan yürürlüğe girmiştir.

REACH, Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals sözcüklerinin ilk harflerinden oluşan bir akrostiştir. Anlamı Kimyasalların Tescillendirilmesi, Değerlendirilmesi, Ruhsatlandırılması ve Kısıtlanması' dır.

REACH Tüzüğüne göre, AB sınırları içinde varlık gösteren ve 1 tpa (tonne per annum - ton/yıl) ve üzerinde kimyasal madde üreten ya da ithal eden üreticilerin ya da ithalatçıların, söz konusu maddeleri merkezi bir kurumun yönettiği bir veri tabanına kaydettirip tescil ettirmeleri zorunlu kılınmıştır. Bu merkez ise Helsinki' de kurulu bulunan Avrupa Kimyasallar Kurumu' dur (European Chemicals Agency - ECHA).

Envanterindeki kimyasalları ECHA' ya bildirmeyip tescil ettirmeyen firmaların, bunları  üretimi, ithalatı ve piyasaya sürmesi yasaklanacaktır (bkz. REACH Tüzüğü Madde 5).

REACH' in amacı kimyasal maddelerin taşıdığı tehlikelerin ve getirdiği risklerin değerlendirilmesine yönelik seçimli yöntemlerin geliştirilmesi, yenilik ile rekabetin arttırıldığı AB iç pazarında kimyasalların serbestçe dolaşımının kolaylaştırmasını ve insan sağlığına ve çevreye en yüksek düzeyde koruma güvencesini sağlamaktır. Bu uygulama, tek başına, bir karışım ya da ürünün içerisinde yer alan kimyasal maddelerin üretimi, kullanımı ve ticaretini kapsamaktadır.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KimyaMuhendisi.com'dan değerli üyemiz Mustafa Cüneyt Gezen, REACH ile ilgili bilgi ve birikimini reach.kimyamuhendisi.com sayfalarında bizimle paylaşacaktır.

mcg.jpg1952'de Heybeliada'da doğan Mustafa Cüneyt Gezen,  Ege Üniversitesi kimya mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1976-77 yıllarında ABD'de tekstil kimyası üzerine master çalışmalarında bulundu. 1979 sonlarında özel sektörde kimya mühendisliği mesleğini icra etmeye başlayan Gezen, gerek yurt içi ve gerekse yurt dışında değisik işletmelerde çalıştı. Son dönemde yabancı sermayeli bir teknik gözetim, denetim, belgelendirme ve danışmanlık firmasında tekstil gözetmeni olarak çalısmakta olan Gezen, aynı zamanda Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi REACH Komisyonu başkanlığını yürütmekte olup, bu konuda değişik şubelerde bilgilendirme seminerleri vermekte ve yayın çıkartmaktadır.

Sayın Mustafa Cüneyt Gezen'e tüm çalışmalarında başarılar diliyor, KimyaMuhendisi.com'un tüm kullanıcıları adına kendisine teşekkür ediyoruz.

KimyaMuhendisi.com Yönetim Ekibi