Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: SİTRİK ASİT HAKKINDA BİLGİLER

SİTRİK ASİT HAKKINDA BİLGİLER 2 yıl 8 ay önce #8583

  • kimyaborsasi.com.tr
  • kimyaborsasi.com.tr Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Aktif Kullanıcı
  • Gönderiler: 59
  • Teşekkür Sayısı: 2
Sitrik asit karboksilik asitlerden, renksiz, kristal yapılı organik zayıf bir asittir. Sitrik asit turunçgiller başta olmak üzere, birçok bitkide ve meyvede bulunur. Limon bünyesinde büyük oranda (kuru ağırlığının %8’i kadar) bu asitten içerir. Sitrik asitin kimyasal yapısı aşağıda gösterilmiştir, molekül formülü C6H8O7’dir, molekül ağırlığı; 192.123 g/mol’dür.
Sitrik asit oda sıcaklığında kristal halinde bulunur, yoğunluğu 1.665 g/cm, erime noktası 153°C, 175C°’nin üzerine ısıtıldığında karbondioksit ve su molekülü kaybederek bozunmaya uğrar, sudaki çözünürlüğü yüksektir: 133 g/100 ml (20°C). Sitrik asit ve tuzları toksik değildir, kullanımı kolaydır, kolay bir şekilde ayrışabilirler ve bu özelliklerinden dolayı yaygın olarak kullanılır. Sitrik asit 1784 yılında İsveçli kimyacı Carl Wilhelm Scheele tarafından limon suyunun kristalleştirilmesi sonucu elde edilmiştir. Sitrik asidin endüstride üretimi ise İtalyan narenciye endüstrisi tarafından 1860’ta başlamıştır ve gıda katkı maddesi olarak 100 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır.
Sitrik asit meyvelerde ve turunçgillerde büyük miktarda bulunmasına rağmen, bu bitkilerden izolasyonu pahalı bir yöntemdir, bu sebeple ticari olarak, şekerden bakteri ve mayalarının yardımıyla üretilir. Sitrik asit monohidrat'ta 1 molekül su bulunmaktadır, sitrik asit anhidrat'ta ise su molekülü, yani nem yoktur. Bu nedenle sitrik asit monohidratın yaklaşık %7'si nemdir ve fiyatı da bu nedenle anhidrat'a göre daha ucuzdur, ancak verimliliği de daha düşüktür.

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN
Son Düzenleme: 2 yıl 8 ay önce yazan kimyaborsasi.com.tr.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Yetkililer: dengbej
Sayfa oluşturma zamanı: 0.291 saniye