Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: yağ tankerinde tortu miktarı artışı

yağ tankerinde tortu miktarı artışı 5 yıl 7 ay önce #7639

• wert2223@windowslive.com
  • wert2223@windowslive.com Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 1
öncelikle bu yağ işinde yeni olduğumu söylemek isterim şu tortu olayından da hiç hoşnut değilim sizden bu tortu hususunda yardım talep ediorum arkadaşlar tanker doldurulurken tankerin her 1 tonunda alınan numunelerde %1 i geçmezken tankerin gittiği şirkette mesela bu oran %5 çıkıyo yanlış yaptığım bişey olduğunuda sanmıyorum çünkü ilk defa bu kadar büyük farklarla karşılaşıorum bunun sebebi ne olabilir sayın kula santrifüjde 10 dakika 4000 rpm çeviriorum yağı boşalttıktan sonra tortuya değmeyecek biçimde tüpün içini pamuklu bezle siliyorum ki yağ kalmasın die neden böyle oluyor artık bu tortu işine bi standart getirilsin 1 senede yıprandım vallahiii
Son Düzenleme: 5 yıl 7 ay önce yazan SlymnDvc. Sebep: konu başlığı değiştirildi
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp: yağ tankerinde tortu miktarı artışı 5 yıl 4 ay önce #7734

• arda
  • arda Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 3
Merhaba arkadaşım,

öncelikle kendini üzme, rahat ol, her şeyin bir çarresi vardır.

Tortu olayı yağ sektöründeki en büyük "sahtekarlık" kalemidir. Sen istediğin kadar ölçüm yap her ne hikmetse karşı firmaya gidince tortu oranı artıverir(!)

Bunu adet haline getirmiş belli başlı firmalar var, merak eden olursa bana ulaşsın.

Ancak şunu söyleyeyim ki alıcı firmalar çoğu zaman yağın içinde doğal olarak bulunan sakızlı maddeleri (wax vb) de tortu olarak sayıyorlar. Bundan dolayı senin ölçtüğün değerden daha fazlasını buluyorlar.

Peki ne yapabilirsin?
- Santrifüj süresini 15-20 dk. ya çıkarabilirsin,
- Santrifüjün devir sayısını değiştirebilirsin,
- Üretimdeki tortu filtrelerini temizlettirir ve kontrol ettirirsin.
- Tortu filtreleri delinmiş veya gerekenden geniş olabilir, öyle ise 60 mesh'lik ile değiştirtebilirsin.

Yine de baş edemezsen bana firmanın telefonunu verirsin, bizatihi gereken cevabı ben veririm, merak etme sen :)

Cvp: yağ tankerinde tortu miktarı artışı 5 yıl 3 ay önce #7744

• faikkula
  • faikkula Kullanıcısının Avatarı
  • Aktif Kullanıcı
  • Gönderiler: 176
  • Teşekkür Sayısı: 2
Yağdan numune alma kriterlerine uyulduğu taktirde sorun kalmaz.Yoksa işin içinden çıkmak zorlaşır.Genelde taraflar sonunda mutlaka mutabık kalırlar.Ne de olsa birbirlerine herzaman lazımdırlar.Tankerden numune alınıyorsa:
-Bir ölçek en alt tan
-İki ölçek ortadan
-Bir ölçek en üst
ten alıp karıştır .Sıcaklığı termometreyle kontrol et.Benim zamanımda sıcaklık 40 derece idi .Sonra santrifüjde çevir 4000 devirde olabilir.Sonra ters çevirip süzdür.Ağırlık üzerinden hesap edin.Kimileri tortu şişesindeki okunan miktarı % de olarak söyler.Bu yanlış bir uygulamadır.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.285 saniye