Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: Madeni Yağ Reaksiyon

Madeni Yağ Reaksiyon 7 yıl 2 hafta önce #6515

• non
  • non Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 10
Merhaba.
Kısa bir süre önce madeni yağ sektöründe çalışmaya başladım.Madeni yağın özelliğinin genel olarak içine yapılan katkılarla değiştiği (geliştiğini) biliyorum. Ancak, bazyağın katıkla olan reaksiyonları nelerdir? kabaca ne tip reaksiyonlar meydana gelir? Bununla ilgili herhangi bir dökümana ulaşamadım.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa paylaşabilirler mi?
Teşekkürler şimdiden..
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp:Madeni Yağ Reaksiyon 6 yıl 11 ay önce #6580

• ceyhunayaz
  • ceyhunayaz Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 6
  • Teşekkür Sayısı: 1
Sorunuza forumda yanıt alamamışsınız, acaba araştırmalarınızda somut bişeyler elde edebildiniz mi? Aynı konuyu ben de merak ediyorum fakat henüz bişeyler bulabilmiş değilim :blink:
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: non

Cvp:Madeni Yağ Reaksiyon 6 yıl 10 ay önce #7080

• non
  • non Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 10
Evet halen bu konuda kaynağa ulaşmaya çalışıyorum.
Yeterince doyurucu olmasada şu bilgileri paylaşmam, belki fikir yürütmenize yardımcı olabilir.
Yağın içine ilave edilen katıklardan bir kısmı yalnızca yağın fiziksel yapısını değiştirirken, bir kısmı ise kimyasal yapısına etki ediyor.Donma noktası düşürücüler, VI geliştiriciler, Köpük önleyiciler, Emülsiyon yapıcı katkılar, renk ve koku stabilizatörleri, fiziksel değişiklikler meydana getiriyorlar..(Bunlar suya tuz atmak gibi, kimyasal yapıyı etkilemiyor yanii)
Yağın kimyasal yapısını değiştiren katkılardan bazıları ise; oksidasyon önleyiciler, korozyon önleyiciler, deterjan-dispersan ve aşırı basınç katıkları..Tabiki bunlardan herbirinin verdiği reaksiyonlar ayrı ayrı konuşulmalı.
Umarım forumdaki uzman arkadaşlar bu konudaki değerli görüş ve tecrübelerini paylaşırlar.
Bu arada sayın ceyhun yılmaz sizde mi madeni yağ sektöründe çalışmaktasınız?

Cvp:Madeni Yağ Reaksiyon 6 yıl 10 ay önce #7121

• crainmeerd
  • crainmeerd Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 16
  • Teşekkür Sayısı: 2
arkadaşlar bu dediğiniz olayların açık reaksiyonlarını kimse yazamaz. çünki baz yağların net bir açık formülü yoktur. zincir sayısının kaçolduğunu hangi karbona hangi aktif ucun bağlı olduğunu hangi karbonların çift bağ hangilerinin tek bağ yaptıklarını bulmanız çok zor. bunun için açık formül ve reaksiyon yazmak çok zor. ikinci konu yağlar üretildikleri petrolün kalitesine göre çok farklılık gösterir. yağ sektöründe çalışan arkadaşlar bunu daha iyi anlarlar. bir gün gelen sn150 ile bir hafta sonra gelen sn150 arasında bile fiziksel analizlerde bile çok farklılık vardır.
ama şu şekilde düşünürseniz sorunuza daha kolay cevap bulursunuz. örenğin korozyon önleyici katık dediğiniz katık bir nevi asit-baz nötürleyicidir. tan-tbn test sonucuna göre ne kadar katacağınıza karar verirsiniz. mesela oksidasyon önleyici katık deiğiniz katık madeni yağda bulunan aktif oksijenlere bağlanarak bunların metal aksama pas yapmasını engeller. bu şekilde düşünerek yola çıkarsanız işiniz biraz daha kolay olur diye zannediyorum. benden nacizane bu kadar.

kolay gelsin.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: non

Cvp:Madeni Yağ Reaksiyon 6 yıl 3 ay önce #7367

• ceyhunayaz
  • ceyhunayaz Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 6
  • Teşekkür Sayısı: 1
non yazan:
Evet halen bu konuda kaynağa ulaşmaya çalışıyorum.
Yeterince doyurucu olmasada şu bilgileri paylaşmam, belki fikir yürütmenize yardımcı olabilir.
Yağın içine ilave edilen katıklardan bir kısmı yalnızca yağın fiziksel yapısını değiştirirken, bir kısmı ise kimyasal yapısına etki ediyor.Donma noktası düşürücüler, VI geliştiriciler, Köpük önleyiciler, Emülsiyon yapıcı katkılar, renk ve koku stabilizatörleri, fiziksel değişiklikler meydana getiriyorlar..(Bunlar suya tuz atmak gibi, kimyasal yapıyı etkilemiyor yanii)
Yağın kimyasal yapısını değiştiren katkılardan bazıları ise; oksidasyon önleyiciler, korozyon önleyiciler, deterjan-dispersan ve aşırı basınç katıkları..Tabiki bunlardan herbirinin verdiği reaksiyonlar ayrı ayrı konuşulmalı.
Umarım forumdaki uzman arkadaşlar bu konudaki değerli görüş ve tecrübelerini paylaşırlar.
Bu arada sayın ceyhun yılmaz sizde mi madeni yağ sektöründe çalışmaktasınız?

Ceyhun Yılmaz değil Ayaz :) Evet ben de yaklaşık 1 yıldır bu sektörde çalışmaktayım. Uzun zamandır işlerin yoğunluğu dolayısıyla foruma giremiyordum. Konuyu açalı uzun zaman olmuş, eminim ki geçen sürede sorularınıza cevap bulmuş ve siz de sektörde belirli bir deneyim seviyesine ulaşmışsınızdır. Sektörde çalışan arkadaşlar olarak birbirimizi daha iyi tanımak ve bilgi paylaşımı açısından ortak bir platform oluştursak ve bu sayede daha kolay iletişime geçsek nasıl olur?
Son Düzenleme: 6 yıl 3 ay önce yazan ceyhunayaz.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.271 saniye