Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: bitkisel yağlar

bitkisel yağlar 10 yıl 6 ay önce #218

• faikkula
  • faikkula Kullanıcısının Avatarı
  • Aktif Kullanıcı
  • Gönderiler: 176
  • Teşekkür Sayısı: 2
yemeklik bitkisel yağların üretim teknolojilerindeki dikkat edilmesi gereken noktalar, sizce neler olmalı?
Son Düzenleme: 8 yıl 10 ay önce yazan SlymnDvc.
Konu kilitlendi.

Cevap: bitkisel yağlar 10 yıl 6 ay önce #231

• faikkula
  • Aktif Kullanıcı
işin birinci adımı toprağımızdaki ağır metal ve tuzların miktarları, bilinçsiz gübre kullamına son vermek lazım.Bunun için çiftçiyi bilinçlendirilmesi, gübrelemenin nasıl yapılacağı öğretilmeli.ekici gübreyi tarlasına atıyor(para bulup alabilirse)ama arkasından yağmur yok.Attığı gübre güneşin altında kavruluyor.Şekli şemali değişiyor.Devlet baba boşta gezen ziraatçı-biyolog gibi bu işlerin eğitimini almış kişileri maaş karşılığı tarım alanlarına yöneltip çiftçilere bu eğitim verilir.toprak ve iklim koşulları belirlendikten sonra burada üretimi yapılacak ürünler belirlenip,tarım politikası çevredeki nüfusa göre devlet tarafından belirlenerek herkesin yaşamını rahat bir şekilde sürdürmesi sağlanabilinir.
Yani temiz ürün için temiz ham madde lazım öncelikle.

Üretimde dikkat edilecek noktalara sonra geliriz
Konu kilitlendi.

bilinçsiz gübreleme 10 yıl 6 ay önce #232

• SlymnDvc
  • SlymnDvc Kullanıcısının Avatarı
  • Moderator
  • Gönderiler: 874
  • Teşekkür Sayısı: 70
faik kula yazan:
işin birinci adımı toprağımızdaki ağır metal ve tuzların miktarları, bilinçsiz gübre kullamına son vermek lazım.Bunun için çiftçiyi bilinçlendirilmesi, gübrelemenin nasıl yapılacağı öğretilmeli.ekici gübreyi tarlasına atıyor(para bulup alabilirse)ama arkasından yağmur yok.Attığı gübre güneşin altında kavruluyor.Şekli şemali değişiyor.Devlet baba boşta gezen ziraatçı-biyolog gibi bu işlerin eğitimini almış kişileri maaş karşılığı tarım alanlarına yöneltip çiftçilere bu eğitim verilir.toprak ve iklim koşulları belirlendikten sonra burada üretimi yapılacak ürünler belirlenip,tarım politikası çevredeki nüfusa göre devlet tarafından belirlenerek herkesin yaşamını rahat bir şekilde sürdürmesi sağlanabilinir.
Yani temiz ürün için temiz ham madde lazım öncelikle.

Üretimde dikkat edilecek noktalara sonra geliriz

Sizin bahsettiğiniz bu konunun aslında yetkiller farkında. Tarım Bakanlığının müsteşarı ile bir gün konuşma fırsatım olmuştu. Yanlış gübre kullanımı ile ilgili bu sıkıntıyuıgidermek için tam da sizin dediğiniz gibi bir projeye başlayacaklardı, ancak hangi engelle karşılaştılar bilmiyorum. Henüz hayata geçmedi.

Dediğiniz gibi ne ekerseniz onu biçersiniz...
Dr.Süleyman Deveci
www.twitter.com/suleymandeveci
Son Düzenleme: 8 yıl 10 ay önce yazan SlymnDvc.
Konu kilitlendi.

Cevap: bitkisel yağlar 10 yıl 6 ay önce #238

• faikkula
  • Aktif Kullanıcı
İyi tohumda bulduk, gübreleri en uygun zamanda attık,herşey iyi gitti sıra geldi ürünü tarladan kaldırmaya.bunun zamanlamasını kim yapacak burada da büyük hatamız var.ürünü kontrol eden kim?hasat zamanını yayin eden kim?yoksa biçerdöverler bu araziden geçerken bizim tarlayıda hallediyor mu?üründe kaybımız oluyor mu?Ne dersiniz?
Konu kilitlendi.

Cevap: bitkisel yağlar 10 yıl 5 ay önce #258

• faikkula
  • Aktif Kullanıcı
Ürünü tarladan kaldırdık.Paraya ihtiyaç zaruri olduğundan ürünü tüccara veya fabrikatöre vereceğizde fiatlarda anlaşamıyoruz.zararına çalışmış olmalayım da buna da şükür.Devlet baba bir fiat belirlemiş ama,ithalatçılar boş mu duruyor.Dışarıdaki üreticide üretim fazlası her zaman mevcut.O da malını pazarlamak istiyor.içerideki fiatın biraz altında kalıp zamanı değerlendiriyor.
Zaman onun lehine.Bizde üretim az, nüfus fazla olup açığımız durmadan büyüdüğünden makas onların lehine açılıyor.Bu makası kapatmak için üretimi arttırmak , bunun içinde üreticinin bu işten para kazandırılması lazım.Bunu da sağlayacak olan devletin uyguladığı tarım politikalarına bağlı.Bunun içinde işe araziden başlanması lazım.Önce ekilecek düzgün , büyük araziler lazım.Birde tarım bakanlığı şu tohum işine el atsa iyi olacak.Bizim yerli çekirdeklerin yağ oranları % 36 dan% 44 kadar değişiyor.Bunun en büyük sebeplerinden biride ekicinin tohum alacak parasının olmaması.Ne yapsınlar kendilerine göre kaldırdıkları mahsülden tohumluk ayırıp o nu ekiyorlar.Hastalık var mı? Hak getire.Dışarıdan gelen ayçiçeklerinde yağ oranı %50 ye kadar çıkıyor.
Sıra geldi fabrikatörün o muhteşem hesaplarına.Çekirdeği iç piyasadan mı yoksa dışarıdan mı alayı?Fabrikaya kaç liraya mal ederim?Ha bir de dışarıdan ham yağ ithal edenler var.Bu yağın spekleri bilindiğinden burada riziko az.İç piyasadan çekirdek aldın mı % kaç yağ elde ederim diye kara kara düşün.Asidi ne çıkacak(tohum bozuksa yandın), tortu ne olacak Allah bilir.Ayçiçekten , öncelikle iki ürün elde edilir.
1)Ham yağ
2)Küspe
İlk can alıcı maliyet hesapları buradan başlıyor.Bu piyasadaki fiat belirlemesine katılmıyorum.Çünkü burada ana ürün Ham yağ dır.Küspe ise ekonomik değeri olsa dahi yan üründür.Ham yağ fiatını belirlerken küspeden elde edilecek gelir buna katılmaması gerekir.Ticaret arz talep işidir.fiatlar buna göre belirlenir.
Bir hayvandan iki tane post çıkmaz.Ama bizim sanayicimiz çıkarıyor!
Konu kilitlendi.

Cevap: bitkisel yağlar 10 yıl 5 ay önce #260

• levun
  • levun Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 2
merhaba
yazıklarınızı okurken bitkisel yağın hikayesinide öğrenmiş oluyoruz. ama bir kaç sorum olacak?

ekicinin tohum alacak parasının olmadığını ve dolayısı ile elindeki tohumu kullandığını,bu tohumundan çıkacak çekirdeğin de yağ oranının 36-44 arasında değiştiğini yazmışsınız. %50 yağ oranı olan çekirdeği sadece yurddışından mı alabiliyor ekici?

ham yağ elde edilirken küspeden gelecek gelir nereye katılıyor anlayamadım. küspe ekiciye geri verilip ekicinin alması gereken paradan mı düşülüyor?

ekilecek büyük ve düzgün araziler lazım demişsiniz ya, bu konuda devletin bir yasa çıkarması lazım. tarım arazilerinin mirası ile ilgli. ülkemizde tarım arazileri miras kanunu nedeni ile paramparça oluyor, ekilecek büyük arazi kalmıyor.

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
Konu kilitlendi.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.312 saniye