Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: Boraks

Boraks 4 ay 1 hafta önce #8948

  • kimyaborsasi.com.tr
  • kimyaborsasi.com.tr Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Aktif Kullanıcı
  • Gönderiler: 59
  • Teşekkür Sayısı: 2
Boraks

Kimyasal formülü Na2B4O7.10H2O olan genelde sodyum borat şeklinde olan,borun bir türevi olarak Türkiye’de geniş bir rezervi bulunan borun oksi asidinin tuzudur.Tuzun yapısını Na2(OH)2.8H2O) formülü daha doğru izah etmektedir.Su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelen doğal bir mineraldir.Boraks ismi Arapça Burak kelimesinden gelmekte olup, parlak manasındadır.Kristal haldeki boraks renksizdir. Türkistan'da tınkal, Anadolu'da tenekar adları ile bilinir.Ham olarak beyaz olup, toz ve kristal halinde bulunabilir.Oda sıcaklığında hafif miktarda elektrik iletkenliği bulunan ve evaporitik ortamlarda oluşan bu madde su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelen doğal bir mineraldir. Antiseptik, antifungal, antibiyotik özellikleriyle güçlü bir doğal dezenfektandır.


Üretim ve Reaksiyonları

Sodyum borat, kolomanit (CaB3O4(OH)3.H2O), kernit (Na2B4O7.4H2O), uleksit ((Na2B4O7 Ca2B6O11)16 H2O)) gibi çok sayıdaki diğer borat minerallerinden de elde edilir.
Sodyum borat, tuzlu göl sularının buharlaştırılıp kristallendirilmesinden elde edilir. Laboratuvarda borik asit ile susuz sodyum karbonatı reaksiyona sokarak elde edilir

Kullanım Alanları

Kimya
Kimya Laboratuvarlarında renklenmiş boraks incisinin meydana gelmesi bakır, nikel, demir ve krom gibi gerçek metal iyonlarının mevcudiyetini anlamak için analitik tahlillerde kullanılır.

Temizlik
En geniş kullanım alanı bu bölümdedir.Suyun sertliğini indirgediğinden sabun larda ek madde olarak ve çamaşır ağartmasında kullanılır.

Gümüş
Bu sektörde ince grenli geliştiricilerin en önemli elemanıdır.Gümüşlerin bir araya gelip grenlerin büyümesini engeller.

Cam
Dayanıklı ve kırılmaz olan borsilikat camının imalatında kullanılır.

Tarım
Bu sektörde bazı bitki tiplerinin büyümesinde etken olurken,topraktaki verimsizliği azaltmak için kullanılır.

Diğer
Tüm bu sektörlerin yanı sıra boraks boyalarda katkı maddesi,porselen minelenmesinde yardımcı,kola ve tutkallarda tepkimelerde yan ürün olarak kullanılır
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: esarikan
Yetkililer: zeynelozturk
Sayfa oluşturma zamanı: 0.304 saniye