Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: Fosforik Asit k

Fosforik Asit k 4 ay 2 hafta önce #8947

  • kimyaborsasi.com.tr
  • kimyaborsasi.com.tr Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Aktif Kullanıcı
  • Gönderiler: 59
  • Teşekkür Sayısı: 2
Fosforik Asit

Kimyasal formülü H3PO4 olan fosforik asit, fosfor, oksijen, hidrojen atomlarından oluşur. Saf hali 42oC erime noktasına sahip olan kristal bir katı halinde olup, daha düşük konsantrasyon formlarında renksiz, şurup kıvamında bir sıvı halini almaktadır.Gıda ve sanayide kullanılan iki çeşidi bulunmaktadır.

Üretim ve Reaksiyonları

Tribazik bir asit olan fosforik asitten, hidrojen iyonlarının biri, ikisi veya tüm üçünün diğer pozitif iyonlarla yer değiştirmesiyle ortofosfat tuzlar meydana gelmektedir. Endüstride kullanılan türü;kalsiyum fosfat kaya parçalarının sülfürik asitle ısıtılmasıyla elde edilir. Hidrojen iyonlarının biri, ikisi veya tüm üçünün diğer pozitif iyonlarla yer değiştirmesiyle ortofosfat tuzlar meydana gelmektedir.


Kullanım Alanları

Gıda
Kolalı içecek sektöründeki yoğun kullanımı sayesinde, gıda sektöründe en çok kullanılan asitliği düzenleyici ürünlerden bir tanesidir.Ayrıca gıda ürünlerinde bakteri gelişiminin kontrolü ve maya üretiminde besiyer bileşeni olarak kullanılmaktadır.

İlaç
Bu sektörde sinek ilacı üretiminde kullanımı yaygındır.

Gübre
Fosforik asit bu sektörde fosfatlı gübrelerin yapımında kullanılmaktadır.

Sağlık
Diş hekimliği ve ortadontide diş yüzeyinin temizlenme konusunda kullanılmaktadır.

Diğer
Jöle üretiminde ph kontrolü yapılmasında, çelik endüstrisinde yüzeyin paslanmaya karşı korumasında, fosfat tuzlarının üretilmesinde, kireçleme sonrası şeker özsularının berraklaştırılmasında çökeltici ajan olarak kullanılmaktadır.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: esarikan
Yetkililer: zeynelozturk
Sayfa oluşturma zamanı: 0.289 saniye