Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: SÜLFÜRİK ASİT

SÜLFÜRİK ASİT 5 ay 1 hafta önce #8912

  • kimyaborsasi.com.tr
  • kimyaborsasi.com.tr Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Aktif Kullanıcı
  • Gönderiler: 59
  • Teşekkür Sayısı: 2
[url=http://https://www.kimyaborsasi.com.tr/module/stblog/39_sulfurik-asit.html]SÜLFÜRİK ASİT[/url]

Güçlü bir mineral asididir. Konsantre sülfürik asit, birçok organik maddeden suyu çeker ve ekzotermik (ısı veren) bir tepkime oluşturur. Bu özelliğinden dolayı, temas edildiğinde cilde büyük zararlar verebilir. Suda her konsantrasyonda çözünebilir. Kütlece %96-98 oranında H2SO4 içerir. Yenime uğratıcı, renksiz ve yoğunluğu yüksek bir sıvıdır. Çok önemli bir kimyasal madde olan sülfürik asit sanayide değme yöntemi ya da kurşun odalar yöntemi ile üretilir. Bu yöntemlerde kükürt dioksit çeşitli katalizörler eşliğinde oksijenle yükseltenerek kükürt triokside dönüştürülür ardından kükürt trioksit suyla tepkimeye girerek sülfirik asit elde edilir.
Sülfirik asit çeşitli derişimleri halinde gübre pigment boyar madde patlayıcı, ilaçlama, inorganik tuz , petrol arıtım ve metalurji işlemlerinde kullanılır. Süperfosfat gübreler, sülfatlar, selofan, rayon, deterjanlar, hidroklorik asit, nitrik asit, hidrojen florür, borik asit, boyalar, boyar maddeler, patlayıcı maddeler, sülfone edilmiş hidro karbonlar, kauçuk, alkoller, böcek öldürücüler sülfürik asidin başlıca kullanım alanlarıdır. Ayrıca petrol rafinasyonunda, akülerde ve cevher yıkamalarında büyük ölçüde kullanılır. Çeşitli pillerin yapımında da sülfürik asitten yararlanılır. Piyasada satılan sülfürik asitler çoğunlukla yüzde 78, 93 ya da 98 liktir.

DEPOLAMA VE SAKLAMA ŞEKLİ

Kuru, iyi havalandırılmış yerlerde muhafaza edilmelidir. Asite dayanaklı zeminler ve iyi drenajlı ortamlarda depolanmalıdır. Güçlü bazlar, indirgen materyaller ve yanıcı maddelerden uzak tutulmalıdır. İyi kapatılmış kaplarda, sıcaktan, sudan ve direk güneş ışığından korunmalıdır. Fiziksel hasarlara ve korozyona karşı ambalaj kabları korunmalıdır.
Kaplar tercihen paslanmaz çelik olmalıdır. Elleri ve gözleri koruyucu teçhizat kullanın.
Uygun havalandırma sağlayın. Sıçrama ve dökülmelere karşı vücudu tamamen koruyucu giysiler giyin. Seyreltme yapıldığında, asidi suya yavaş yavaş ve az miktarlarda ilave edin.
Kesinlikle sıcak su kullanmayın. Kuvvetli asit olduğundan yükleme, boşaltma ve kullanımda çok dikkatli olunmalı ve özel talimatlara göre hareket edilmelidir. Ambalaj çok dikkatli açılmalıdır. Kullanım sırasında gözlük, eldiven gibi koruyucu tedbirler mutlaka alınmalıdır.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Yetkililer: zeynelozturk
Sayfa oluşturma zamanı: 0.269 saniye