Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: HİDROJEN ENERJİSİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ

Cevap: HİDROJEN ENERJİSİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ 9 yıl 10 ay önce #2360

• zeynelozturk
  • zeynelozturk Kullanıcısının Avatarı
  • Moderator
  • Gönderiler: 122
  • Teşekkür Sayısı: 2
hidrojen güvenli bir şekilde depolandıktan sonra A noktasından B noktasına taşınmasında problem olacağını sanmıyorum. Asıl problem A noktasında güvenli depolama. depolama için çalışmaları olan kuruluşlar veya gruplar bilmiyorum ama ben bu konuda çalışmalarım var ve olacak. çalışma konularından birisi Galyum-Aluminyum alaşımından hidrojen eldesi. henüz ayrıntılı olarak araştırmadım ancak teorik olarak, galyum aluminyum alaşımı su ile muamele ettirildiğinde su hidrojen ve oksijene ayrılıyor. oksijen aluminyum tarafından aluminyumoksit oluşmak üzere yakalanıyor. galyumun rolü ise aluminyum yüzeyinde oksit film tabakanın olusmasını engelliyor ve harcanmıyor. yani ne kadar aluminyum o kadar hidrojen üretileniliyor. direk sudan. depolama gereği duyulmadan. lazım olduğunda ihtiyaç kadar hidrojen üretiliyor.0 yüzden hidrojen üretip tekrardan depolama gereği ortadan kalkıyor. kısacası hidrojen su ile tasınıyor.

çalışma sahibi: Purdue Üniversitesi profesörlerinden jerry woodall

İletiyi düzenleyen: zeynelozturk, Son Düzenleme: 2008/02/07 10:33<br><br>İletiyi düzenleyen: SlymnDvc, Son Düzenleme: 2008/03/28 22:57
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cevap: HİDROJEN ENERJİSİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ 9 yıl 10 ay önce #2381

• alperkasgoz
  • alperkasgoz Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 11
bu konuda suphesız size fikir verecek kadar bilgim yok ben henuz 2.sınıfta ogrencıyım hidrojen ile ilgili bazı kıtaplar okumustum orda serbest hidrojen elde etme ıle ılgılı olarak yuksek sıcaklık ortamında palladyum tellerının kullanıldıgını ve eger yanlıs hatırlamıyosam bu tel uzerınde absorblanabıldıgını soyluyordu boyle bı sey mumkun mu eger bu sekilde yapabılıyorsa nano boyutta çalısılarak yuzey alanı cok daha genıs alanda calısarak cok daha verımlı bır sekılde serbest hidrojen eldesı yapılabılırmı sizce?yada bu sıstemın dezavantajları nedırkı yaygın olarak kullanılmamaktadır?ilgilenirseniz sevinirim<br><br>İletiyi düzenleyen: SlymnDvc, Son Düzenleme: 2008/03/28 22:57

Cevap: HİDROJEN ENERJİSİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ 9 yıl 10 ay önce #2383

• zeynelozturk
  • zeynelozturk Kullanıcısının Avatarı
  • Moderator
  • Gönderiler: 122
  • Teşekkür Sayısı: 2
şüphesiz hidrojenin üretilmesi için birçok yöntem vardır. paladyum yöntemide bunlardan biridir. ancak bu yöntemlerin geniş çapta uygulanmaları için bazı kriterler vardır. bu kriterler den en önemlisi ekonomikliktir. sonra verim ve hammaddelerin temini gibi faktörler gelir. paladyum için ekonomiklik bence geniş çapta uygulanabilirliğini engeller. iyi akşamlar.<br><br>İletiyi düzenleyen: SlymnDvc, Son Düzenleme: 2008/03/28 22:57

Cevap: HİDROJEN ENERJİSİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ 9 yıl 9 ay önce #2413

• SlymnDvc
  • SlymnDvc Kullanıcısının Avatarı
  • Moderator
  • Gönderiler: 875
  • Teşekkür Sayısı: 70
Zeynel ÖZTÜRK yazan:
hidrojen güvenli bir şekilde depolandıktan sonra A noktasından B noktasına taşınmasında problem olacağını sanmıyorum. Asıl problem A noktasında güvenli depolama.

bir benzetme yapalım...

petrolü depolamak petrolü boru hattı ile taşımaktan kolaydır..
suyu depolamak onu boru hattı ile taşımaktan daha kolaydır...
elektriği depolamak onu kablolarla taşımaktan daha kolaydır...

kısaca genelde enerji kaynaklarını depolamak onları hareketli bir ortam ile taşımaktan daha kolaydır.

hareket halindeki bir maddenin özellikler durgun haldekinden çok daha karışıktır.

-sızıntı problemi artar,
-güvenlik problemi artar,
-difüzyon hızı artar...

biz dizayn grup olarak hidrojenin gaz fazında plastik boru hatları ile taşınması konusu ile yoğun olarak ilgileniyoruz, bu konuda çalışıyoruz..

sağlıcakla..<br><br>İletiyi düzenleyen: SlymnDvc, Son Düzenleme: 2008/03/28 22:58
Dr.Süleyman Deveci
www.twitter.com/suleymandeveci

Cevap: HİDROJEN ENERJİSİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ 9 yıl 9 ay önce #2417

• mnkaragoz
  • mnkaragoz Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 12
Süleyman Deveci yazan:
Zeynel ÖZTÜRK yazan:
hidrojen güvenli bir şekilde depolandıktan sonra A noktasından B noktasına taşınmasında problem olacağını sanmıyorum. Asıl problem A noktasında güvenli depolama.

bir benzetme yapalım...

petrolü depolamak petrolü boru hattı ile taşımaktan kolaydır..
suyu depolamak onu boru hattı ile taşımaktan daha kolaydır...
elektriği depolamak onu kablolarla taşımaktan daha kolaydır...

kısaca genelde enerji kaynaklarını depolamak onları hareketli bir ortam ile taşımaktan daha kolaydır.

hareket halindeki bir maddenin özellikler durgun haldekinden çok daha karışıktır.

-sızıntı problemi artar,
-güvenlik problemi artar,
-difüzyon hızı artar...

biz dizayn grup olarak hidrojenin gaz fazında plastik boru hatları ile taşınması konusu ile yoğun olarak ilgileniyoruz, bu konuda çalışıyoruz..

sağlıcakla..

aşağıdaki metni http://www.eie.gov.tr/hidrojen/hidrojen_tasinmasi.html adresinden alıntıladım;

----
Hidrojen gazı, doğal gaz veya hava gazına benzer olarak borular aracılıyla her yere kolaylıkla ve güvenli olarak taşınabilmektedir. Hidrojen boru ile taşınmasına, Texas'da petrol sanayi tarafından kullanılmakta olan ve 80 km uzunluğuna sahip boru şebekesi ile Almanya'da Ruhr havzasında 1938 yılında işletmeye açılan ve bugün 15 atmosfer basınç altında hidrojen taşımaya devam eden 204 km'lik boru hattı örnek olarak gösterilebilir.
Basınçlı hidrojenin, çelik tüpler içine yerleştirerek taşınması, bu güne kadar geliştiren bir çok deneme amaçlı hidrojenle çalışan taşıtta kullanılan yöntem olmuştur. Burada görülen en büyük sorun çelik tüplerin kendi ağırlıklarıdır. Benzinli bir otomobil ortalama olarak 65 litre (47kg) benzin almakta olup, bu da enerji olarak 17 kg hidrojene karşılık gelmektedir. Hidrojeni sıvı olarak depolamak ağırlık sorununu çözmekle birlikte, tank hacmi ve maliyet artmaktadır. Diğer bir sorun ise, hidrojenin gaz haline geçmesi ile oluşan kayıplar ve yakıt ikmali zorluğudur.
----<br><br>İletiyi düzenleyen: SlymnDvc, Son Düzenleme: 2008/03/28 22:58

Cevap: HİDROJEN ENERJİSİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ 9 yıl 9 ay önce #2455

• özgür-sp-2050252101
  • özgür-sp-2050252101 Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 1
enerji geçmişin,bugunün ve geleceğin en büyük ihtiyçlarından birini oluşturmakta.bu gerçeği göz önüne aldığımızda alternatif enerji kaynakları aramak günümüzde bir gereklilik haline gelmiştir. hidrojen enerjisi bu bağlamda en çok araştırılan konulardan biridir ama hidrojeni depolamak ve elde etmek kolay olmadığı için bu teknolojide süreç biraz yavaş ilerlemekte. bence ilerde bu enerji kaynağı birçok alanda kullanılacaktır ama bunun yanında enerjinin alternatiflerininde çok olması gerekmektedir. bu şekilde bir yapının oluşturulması bence birçok açıdan fayda doğuracaktır. örneğin taşıma dolayısıyla kaybettiğimiz enerjiyi bu taşımanın olduğu yerlerde kurulacak alternatif bir enerji üretimi ile kazanabiliriz. tabi bu her alanda mümkün olmayabilir ama :unsure: en azından bazı alanlarda mümkün olabilir. öreneğin rüzgar enerjisine elverişli trakya kesiminde elde edeceğimiz enerjiyi bu bölgede kullanırken sinopta kurulması planlanan nükleer enerjiden elde edilecek enerjide bu bölgede kullanılabilir. hidrojen enerjisi de bu kapsamda enerji üretiminin az olduğu bölgelerde vede üretim için elverişli alanlarda projelendirilerek yapılabilir....;)<br><br>İletiyi düzenleyen: SlymnDvc, Son Düzenleme: 2008/03/28 22:58
Yetkililer: zeynelozturk
Sayfa oluşturma zamanı: 0.355 saniye