Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: HİDROJEN ENERJİSİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ

HİDROJEN ENERJİSİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ 9 yıl 7 ay önce #2324

• zeynelozturk
  • zeynelozturk Kullanıcısının Avatarı
  • Moderator
  • Gönderiler: 122
  • Teşekkür Sayısı: 2
Geleceğin enerji olarak tanımlanan hidrojen enerjisi hakkında hepimizin az çok bilgisi vardır. bu başlık altında bilgilerimizi kısa kısa ve kitapsal bilgi yerine kendi cümlelerimizle paylaşalaım.

geçtiğimiz yüz yıl için enerji ve dönüşümler elektrik üzerine yapılmış. enerji taşıyıcısı olarak elektrik tercih edilmiş. gelecek yüzyıl için ise elektriğin yerini hidrojenin alacağını öngörüyor biliminsanları. elektriğe olan üstünlükleri veya dez avantajları mevcut hidrojen enerjisinin. bu dezavantajların giderilmesi için çalışmalar süratle devam etmekte. örneğin enerji dönüşümü sırasında verimlilik ve hidrojenin tasınması konusunda problemler mevcuttur. bana göre en iyi yönü ise elektriğin depolanamadığı halde hidrojenin depolanmasıdır.

acaba yakın gelecekte tahmin ettiğimiz gibi hidrojen, elektrikte olduğu gibi enerji dönüşümleri için kullanılabileck mi. herkese selamlar.<br><br>İletiyi düzenleyen: SlymnDvc, Son Düzenleme: 2008/03/28 22:53
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cevap: HİDROJEN ENERJİSİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ 9 yıl 7 ay önce #2325

• SlymnDvc
  • SlymnDvc Kullanıcısının Avatarı
  • Moderator
  • Gönderiler: 873
  • Teşekkür Sayısı: 69
Bu güzel konu başlığı için size teşekkürler.

Bu konu enerji darboğazına girmiş dünya ülkelerinin tümünün gündeminde. Bu konuda hem akademisyenler hem de endüstri kuruluşları sıkı çalışmalar yürütüyorlar.

Akademik camiada daha çok hidrojenin depolanması konuları çalışıyor. Hidrojeni en az kayıp ve en düşük maliyet ile depolayabilmenin yolları aranıyor. Ancak henüz bu konuda efektif ve endüstriye dönüşeilecek bir yöntem geliştirilmiş değil (ya da ben henüz keşfedemedim). Doğal olarak depolama problemi henüz aşılamadığı için taşıma proplemi de çözülmüş değil.

Ülkemiz bu konuda çaba sarfeden ülkelerden. UNITED NATIONS INDUSTRIAL DEVELOPMENT ORGANIZATION (UNIDO)'a bağlı olan International Centre for Hydrogen Energy Technologies (UNIDO-ICHET) İstanbul/Türkiye'de kurulu ve başında da Prof. Dr. Engin Türe var. Bu kurumun yürüttüğü ve organize ettiği hidrojen enerjisi ve kullanımı ile ilgili projelere kurumun web sitesinden ulaşılabilir.

http://www.unido-ichet.org
http://www.unido.org/<br><br>İletiyi düzenleyen: SlymnDvc, Son Düzenleme: 2008/03/28 22:54
Dr.Süleyman Deveci
www.twitter.com/suleymandeveci

Cevap: HİDROJEN ENERJİSİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ 9 yıl 7 ay önce #2348

• zeynelozturk
  • Moderator
benim y.lisans çalışma konum hidrojenin depolanması ile ilgili. çok zevkli ve güzel bir konu. hidrojenin farklı depolama şekilleri mevcut ama şüphesiz bunlarda en ilgi çekici olanı bor kullanarak hazırlanmış olan depolama sistemleri. ben metallerde hidrit olarak depolamaya çalışıyorum hidrojeni. bu kadar özelleştirildiği halde hala o kadarçok parametre varki. örneğin yüzey alanı ( tabi nono partikül olarak çalışma yapmıyorsanız.), depolama sıcaklığı, hidrojen atmosfer basıncı, muamele süresi, metal alaşımı, alaşım elementlerinin yüzdeleri gibiparametreleri sayabilirim. bor ile ilişkilendirilmek istenirse kesinlikle gelecekte hidrojen depolayıcı olarak bunun kullanılanacağına inanıyorum. şimdilik uygulamanın sorunları mevcut. ekonomik olmaması ve yenilenememesi bu teknolojinin en büyük dezavantajları.

gelecekle ilgili üzerinde o kadar yoğun çalışılıyorki sözlüklere ilgili kelimeler bile geçmeye başlamış. örneğin hidrojen ekonomisi.<br><br>İletiyi düzenleyen: SlymnDvc, Son Düzenleme: 2008/03/28 22:55

Cevap: HİDROJEN ENERJİSİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ 9 yıl 7 ay önce #2352

• SlymnDvc
  • Moderator
hidrojenin depolanması ile ilgili dünyada bir çok çalışma var. acaba taşınması ile ilgili çalışanlar var mı? bildiğiniz bir akademik grup ya da firma?<br><br>İletiyi düzenleyen: SlymnDvc, Son Düzenleme: 2008/03/28 22:55
Dr.Süleyman Deveci

Cevap: HİDROJEN ENERJİSİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ 9 yıl 7 ay önce #2354

• zeynelozturk
  • Moderator
Hidrojenle ilgili ülkemizde ve dünyada şüphesiz birçok kişi tarafından hidrojenin taşınması konusunda çalışmaları olan bilim insanları mevcuttur. bu konuyla ilgili benim bildiğim bir kaç firma var ciddi olarak ilgilenen bunlardan biri; hidrener enerji sistemleri şirketinin bağlı olduğu elimsan şirketler grubu. ( www.hidrener.com/)
ciddi ar-ge çalışmaları var ayrıca hidrojen enerjisi ve ilgili çalışmalar için yurt dışından ithalat yapıyorlar. ( ne yazıkki henüz ülkemizde üretilmeyen o kadar çok şey var ki.)

Diğer bir firma Vestel. bir başkası Hattat holding.

Birçok üniversitede hidromebil hidrojen üretimi depolanması ve ilgili teknolojilerle çalışmalar yapan gruplar mevcuttur.

Bazı yararlı linkler:
www.hidrojenforumu.com
www.unido-ichet.org/ichet.org/index.html
www.unido.org/
www.hydrogen.gov/
www.hydrogen.energy.gov/
www1.eere.energy.gov/hydrogenandfuelcells/<br><br>İletiyi düzenleyen: SlymnDvc, Son Düzenleme: 2008/03/28 22:56

Cevap: HİDROJEN ENERJİSİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ 9 yıl 7 ay önce #2359

• SlymnDvc
  • Moderator
Elimsan grubu hidrojen enerjisi ile ilgili güzel çalışmalar yürütüyor. Hidroejen enerjisi kongrelerinden takip kendilerini takip ediyorum. Ancak daha çok yakıt hücreleri konusunda çalışıyorlar. Benim dediğim hidrojenin taşınması... Yani hidrojeni depoladığınız A noktasından hidrojene ihtiyacı olan B noktasına bu kaynağın taşınması... Bu konuda çalışanları merak etmiştim.

Sağlıcakla<br><br>İletiyi düzenleyen: SlymnDvc, Son Düzenleme: 2008/03/28 22:56
Dr.Süleyman Deveci
Yetkililer: zeynelozturk
Sayfa oluşturma zamanı: 0.355 saniye