Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: kimya ile kimya müh. okumak.

kimya ile kimya müh. okumak. 6 yıl 9 ay önce #7164

• serican
  • serican Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 5
merhaba arkadaşlar ben trakya üni kimya mezunuyum şimdi ise sınavlara hazırlanrak kimya mühensliğini kazanıp okuyacağım, bu iki mesleği ileri dönük olarak düşünürsek artı ve eksileri nelerdir? hem kimyager hemde kimya müh olmak nasıl olur? yorumlarınızı bekliyorum.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp: kimya ile kimya müh. okumak. 6 yıl 9 ay önce #7180

• dygu
  • dygu Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 4
  • Teşekkür Sayısı: 1
ben öyle birini tanıyorum.bizim üst dönemlerden biri.hacettepe kimyadan mezun oluyor hatta mta da çalışıyor bir yandan da ankara üniversitesi kimya mühendisliğini kazanmş, öğrenimine devam ediyor.kendisine sorduğumda kariyeri için mühendisliğe devam ettiğini söylemişti.bence artısı olacak bi durum ama daha iyi bir bilene sormakta fayda vardır :)

Cvp: kimya ile kimya müh. okumak. 6 yıl 8 ay önce #7185

• cicekmehmet
  • cicekmehmet Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 12
  • Teşekkür Sayısı: 2
Hem Kimyager hem de Kimya Mühendisi lisans derecelerine sahip biri olarak sorunuzu cevaplamaya çalışayım. Profesyonel iş hayatınızda neyi planladığınıza bağlı olarak avantajlı yada dezavantajlı bir sonuç ortaya çıkabilir. En başta ikinci bir üniversiteyi okumak istediğinizi bahsetmişsiniz, bu en az 3.5 yıl sizin iş hayatına geç girmeniz demektir. Çünkü iki bölüm arasında ortak ders sayısı çok az ve muaf olabileceğiniz dersler en fazla yarım dönem kazandırır size. Askerlik filan derken 26-27 yaşında iş hayatına ancak başlayabilirsiniz. Part time mesleki çalışma hayatı ise pratikte mimarlıkta ya da o tarz kontrol mekanizması (bir sürecin takibi) gerektirmeyen mesleklerde gerçekleşiyor. Bunu düşünmeniz faydalı olur...
İş hayatında ise çalışacağınız yere bağlı olarak bu iki mesleğin kulvarları farklı. Kimyagerler laboratuvar ortamında rutin kalite kontrol ve AR-GE çalışmalarını yaparlar. Kimya Mühendisleri ise üretimde vardiya amiri/tesis şefi/üretim mühendisi unvanları ile büyük ölçekteki üretimden ve üretim personelinin sevk ve idaresinden sorumludur. Tabiki de bütün bu dediklerim büyük ölçekli şirketler için geçerli. KOBİ sınıfındaki işletmelerde kimya kelimesi yeterli oluyor:( Kimyager ile Kimya Mühendisi arasındaki fark pek bilinmez ve bütün işleri ayrım olmadan yaparsınız...
Kimya bilimini sevip sevmediğinize göre de sonuç değişir. Mühendisin maaşı daha iyidir, ama kimyager kadar kimya bilimi ile iç içe olamaz. Kimyager gerçek anlamda mesleğini yapar, ama mühendis gibi yükselmesi mümkün değildir. En üst seviyesi lab. müdürü olabilir. Ama kimya ya aşık iseniz benim gibi, iki mesleği birleştirerek birleşik bir güç elde edebilirsiniz...
İnşallah yardımcı olabilmişimdir. Sormak istediğiniz başka bir şey olursa yardım etmeye çalışırım.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: chem_man

Cvp: kimya ile kimya müh. okumak. 6 yıl 8 ay önce #7186

• dengbej
  • dengbej Kullanıcısının Avatarı
  • Moderator
  • Gönderiler: 281
  • Teşekkür Sayısı: 37
Kimyayı bitirip üstüne kimya mühde yüksek lisans yapsan daha pratik olur. ;)

Cvp: kimya ile kimya müh. okumak. 6 yıl 8 ay önce #7187

• cicekmehmet
  • cicekmehmet Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 12
  • Teşekkür Sayısı: 2
FEF Kimya mezunu biri MMF de Kimya Mühendisliği yüksek lisansı yapamaz. Bildiğim kadarıyla sadece bir kaç üniversitede buna imkan tanıyorlar ama onlarda 1-2 yıl temel mühendislik hazırlık sınıfını zorunlu kılıyorlar
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Akaradag53

Cvp: kimya ile kimya müh. okumak. 6 yıl 8 ay önce #7188

• serican
  • serican Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 5
Öncelikle paylaştığınız tüm bilgiler için teşekkür ediyorum. Evet ben kimya mezunuyum ve şuan aklımda olan kimya mühendsliği ile birleştirirken kafamda olan bi kaç sorunun cevabını verdiniz, eğer zahmet olmaz ise bikaç sorum daha olacaktı. ilk önce, 2lisans düzeyini aynı üniversitede mi yaptınız? eğer aynı ise diğer üniversitelerde yapma şansımız varmı? Bunu sormamın sebebi, trakya kimya bölümünde okurken gördüğüm ortak derslerdn muaf olabilirmiyimin cevabı olacak. diğer ikinci bi sorum ise, iş hayatında sağladığı olanakları basit olarak bikaç cümle halinde söyleyebilirmsnz? şimdiden teşekkr ederm.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2
Sayfa oluşturma zamanı: 0.362 saniye