Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: Kimya Mühendisliği Eğitimi'nde Farklılık

Kimya Mühendisliği Eğitimi'nde Farklılık 10 yıl 4 ay önce #349

• extractor
  • extractor Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 2
Herkese merhabalar!.. Ben de Serkan arkadaşımız gibi bu sene ile beraber bir kimya mühendisi adayı olarak aranıza katılacaklardanım... ;) Öncelikle sitenizi çok beğendiğimi belirtmek isterim. Artık sık sık ziyaret edeceğim gibi de görünüyor. :)
Benim de sizlere kimya mühendisliği ile ilgili bazı sorularım olacak. Cevaplandırabilirseniz çok memnun olurum. Meramımı karakter sınırlamasından dolayı başlıkta iyice ifade edemedim. Benim, bölümümüz hakkındaki merakım daha çok ülkemizdeki konumu ve icra alanları ile ilgili...
Kafamı en çok karıştıran ikilem şudur ki ülkemizde bulunan kimya mühendisliği bölümlerinin puanlarını incelediğim zaman tavanda büyük bir uçurum görüyorum. Sanırım
bu durum hiçbir mühendislik için bu kadar görünür şekilde geçerli değil. 1. üniversite
2.'ye 13, 3.'ye ise 17 puan fark atmış durumda... :unsure: Sizce bu açıklığın temel sebebi nedir? Üniversiteler arasında kimya mühendisliği konusunda bariz bir eğitim kalitesi farkı mı var? Yoksa bu puan farkını reklama mı bağlayabiliriz? Üniversite tercihi hususunda ne gibi tavsiyeleriniz olabilir? Eminim ki işin içerisinde bulunan kişiler olarak sizlerin bilgi ve uygulama tecrübeleri, bizleri bu konuda tam olarak aydınlatacaktır.
Görüyorum ki zihinlerinizi daha fazla meşgul etmeden şimdilik bu sorumun cevabı ile yetinmem faydalı olacak. B) Şimdiden herkese çok teşekkür ederim...
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cevap: Kimya Mühendisliği Eğitimi'nde Farklılık 10 yıl 4 ay önce #350

• NBA
  • NBA Kullanıcısının Avatarı
  • Aktif Kullanıcı
  • Gönderiler: 195
  • Teşekkür Sayısı: 9
Kemal MUSLUBAŞ yazan:
Herkese merhabalar!.. Ben de Serkan arkadaşımız gibi bu sene ile beraber bir kimya mühendisi adayı olarak aranıza katılacaklardanım... ;) Öncelikle sitenizi çok beğendiğimi belirtmek isterim. Artık sık sık ziyaret edeceğim gibi de görünüyor. :)
Benim de sizlere kimya mühendisliği ile ilgili bazı sorularım olacak. Cevaplandırabilirseniz çok memnun olurum. Meramımı karakter sınırlamasından dolayı başlıkta iyice ifade edemedim. Benim, bölümümüz hakkındaki merakım daha çok ülkemizdeki konumu ve icra alanları ile ilgili...
Kafamı en çok karıştıran ikilem şudur ki ülkemizde bulunan kimya mühendisliği bölümlerinin puanlarını incelediğim zaman tavanda büyük bir uçurum görüyorum. Sanırım
bu durum hiçbir mühendislik için bu kadar görünür şekilde geçerli değil. 1. üniversite
2.'ye 13, 3.'ye ise 17 puan fark atmış durumda... :unsure: Sizce bu açıklığın temel sebebi nedir? Üniversiteler arasında kimya mühendisliği konusunda bariz bir eğitim kalitesi farkı mı var? Yoksa bu puan farkını reklama mı bağlayabiliriz? Üniversite tercihi hususunda ne gibi tavsiyeleriniz olabilir? Eminim ki işin içerisinde bulunan kişiler olarak sizlerin bilgi ve uygulama tecrübeleri, bizleri bu konuda tam olarak aydınlatacaktır.
Görüyorum ki zihinlerinizi daha fazla meşgul etmeden şimdilik bu sorumun cevabı ile yetinmem faydalı olacak. B) Şimdiden herkese çok teşekkür ederim...

Merhaba bu puan farkı hakkında şöyle düşünüyorum
1)üniversiteler arsındaki dil eğitimiden kaynaklaıyor. Bazı üniversiteler ingilizce eğitim veriyor bazıları ise türkçe, puan farkını etkiliyor.(%30-40 50 gibi....)
2)Üniversiteler arsındaki kimya müh. bölümleri arsındaki ders farklılıklarından kaynaklanıyor ama hemen hemen aybı dersler..
3)Üniversitenin bulunduğu şehir ve tercih edilme oranıda etkili.

Ama şunu söyliyim kimya müh. böl. az üniversitede var ve hepside iyi eğitim veriyio önemli olan üniversite değil senin kendini bu konuda geliştirmen.

Sana kendi hayat felsefemden şunu söyliyim \"yaptığın işin her zaman en iyisini yapmalısın\" bu seni gerçek başarıya götürür.

ileriki hayatın da başarılar.........

Cevap: Kimya Mühendisliği Eğitimi'nde Farklılık 10 yıl 4 ay önce #391

• sindoma
  • sindoma Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 1
ingilizce eğitim veren bir kimya mühendisliğini sec muhakkak ingilizce eğitimden kastım %100 ingilizce olmalı
kaynakların cogu ingilizce ve sanayide is bulabilmen içinde ingilizce sart kolay gelsin
:)

Cevap: Kimya Mühendisliği Eğitimi'nde Farklılık 10 yıl 4 ay önce #396

• dengbej
  • dengbej Kullanıcısının Avatarı
  • Moderator
  • Gönderiler: 281
  • Teşekkür Sayısı: 37
Eğitimin hangi dilde yapıldığının bence pek bir önemi yok.
Termodinamiği istedikleri dilde anlatsınlar yinede anlamam çok zor.:P

Önemli olan üniversiteyi bitirdikten sonra iyi bir iş bulabilmek.
Bunun içinde ingilizce olmazsa olmazlar arasında.
İngilizce ne kadar gerekli derseniz upper intermediate seviyesi başlangıç için
idare eder ama kesinlikle yeterli değil.İyi firmalar şakır şakır konuşan mühendis
istiyorlar. Ielts'den 7-7.5 falan. Çok iyi ingilizceniz olsun emin olun iyi bir iş bulursunuz.Kimse kinetikten ne yaptın diye sormuyor :)

englishtips.org/cms/

Bu sitede gerekli ingilizce dökümanları bulabilirsin.
Graded readers bölümünü özellikle incelemelisin.

Bölümden mezun olun ve ingilizceniz iyi olsun.
İstanbulda yaşayanlar englishtime'a gidebilirler.
Reklam oldu ama çok fazla övgü işittim bu kursla ilgili olarak.

Birde Learn English with TELL ME MORE diye bir eğitim seti var.
Bu set ilede ilerleme kat edebilirsiniz.
Hatta elim değmişken linklerinide vereyim :)
Tell Me More English DVD: Advanced
rapidshare.com/files/41404696/tmmen8adv.part01.rar
rapidshare.com/files/41409630/tmmen8adv.part02.rar
rapidshare.com/files/41414767/tmmen8adv.part03.rar
rapidshare.com/files/41420202/tmmen8adv.part04.rar
rapidshare.com/files/41425011/tmmen8adv.part05.rar
rapidshare.com/files/41429665/tmmen8adv.part06.rar
rapidshare.com/files/41434282/tmmen8adv.part07.rar
rapidshare.com/files/41438644/tmmen8adv.part08.rar
rapidshare.com/files/41442841/tmmen8adv.part09.rar
rapidshare.com/files/41446470/tmmen8adv.part10.rar
rapidshare.com/files/41450265/tmmen8adv.part11.rar
rapidshare.com/files/41453683/tmmen8adv.part12.rar
rapidshare.com/files/41456976/tmmen8adv.part13.rar
rapidshare.com/files/41460261/tmmen8adv.part14.rar
rapidshare.com/files/41463284/tmmen8adv.part15.rar
rapidshare.com/files/41399269/tmmen8adv.part16.rar

thanks to avaxhome.org

Tell Me More English DVD: Intermediate

rapidshare.com/files/41325697/tmmen8int.part01.rar
rapidshare.com/files/41333625/tmmen8int.part02.rar
rapidshare.com/files/41337776/tmmen8int.part03.rar
rapidshare.com/files/41342524/tmmen8int.part04.rar
rapidshare.com/files/41347056/tmmen8int.part05.rar
rapidshare.com/files/41351458/tmmen8int.part06.rar
rapidshare.com/files/41356221/tmmen8int.part07.rar
rapidshare.com/files/41361167/tmmen8int.part08.rar
rapidshare.com/files/41366251/tmmen8int.part09.rar
rapidshare.com/files/41371350/tmmen8int.part10.rar
rapidshare.com/files/41376347/tmmen8int.part11.rar
rapidshare.com/files/41381492/tmmen8int.part12.rar
rapidshare.com/files/41386761/tmmen8int.part13.rar
rapidshare.com/files/41321585/tmmen8int.part14.rar

Tell Me More DVD level: Beginner

rapidshare.com/files/41234266/tmmen8beg.part01.rar
rapidshare.com/files/41239587/tmmen8beg.part02.rar
rapidshare.com/files/41244806/tmmen8beg.part03.rar
rapidshare.com/files/41294086/tmmen8beg.part04.rar
rapidshare.com/files/41297060/tmmen8beg.part05.rar
rapidshare.com/files/41300284/tmmen8beg.part06.rar
rapidshare.com/files/41303423/tmmen8beg.part07.rar
rapidshare.com/files/41306633/tmmen8beg.part08.rar
rapidshare.com/files/41310168/tmmen8beg.part09.rar
rapidshare.com/files/41314195/tmmen8beg.part10.rar
rapidshare.com/files/41318640/tmmen8beg.part11.rar
rapidshare.com/files/41228219/tmmen8beg.part12.rar

Benden bu kadar.
Kolay gelsin

Cevap: Kimya Mühendisliği Eğitimi'nde Farklılık 10 yıl 4 ay önce #403

• mnkaragoz
  • mnkaragoz Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 12
herkeze merhaba
ben kimya mühendisliği bölümleri arasındaki eğitim farklılıklarının olduğunu düşünüyorum. teknik üniversitelerin bu konuda daha iyi olduklarını belli.
tercih yaparkan teknik üniversite konusu dikkate alınmalı. eğitimin %100 ingilizce olması bence gerekmiyor. ingilizceyi öğrenmek zaten şart, okulunuzda hiç öğretmeselerde değişik kaynaklardan kendiniz öğrenmek zorundasınız (eğer iş bulmak istiyorsanız).
tercih yaparken öğretim kadrosuna da bakmak lazım. tabi uniye yeni girecek birisinin bunun kritiğini yapması biraz zor, belki tavsiye alabilir.

Cevap: Kimya Mühendisliği Eğitimi'nde Farklılık 10 yıl 4 ay önce #405

• extractor
  • extractor Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 2
Tekrar merhaba!.. Öncelikle, bu başlığa cevaplar yazarak bilgilerini ve tecrübelerini bizlerle paylaşma nezaketini gösteren herkese çok teşekkür ederim.
Malumunuz olarak, 2007-ÖSS sonuçları açıklandı ve artık tercih dönemi bekleniyor. Dolayısıyla, eminim ki şu andan sonra başlığımıza yapacağınız katkılar birçok öğrencinin hayatında yol gösterici olacak. Şu ana kadarki verilen cevaplardan ve diğer araştırmalarımdan anladıklarımı kısaca özetlemek isterim;
1-) İngilizce, İngilizce, İngilizce... Bu dil, mühendislik eğitiminde tahmin ettiğimden daha fazla bir öneme sahip gibi duruyor. Araştırmalarıma göre de puan bazında ilk 3 üniversitemizden Boğaziçi ve ODTÜ %100 İngilizce eğitimi verirken İTÜ ise %30'u yeterli görüyor. Peki, %100 ve %30 arasında eğitim olarak nasıl bir fark var? (Lütfen, %70 demeyin! :P ) Derslerin işleniş biçimi olsun, yayınların içeriği olsun, vs. Bu konuda ayrıntılı bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.
Aynı zamanda yabancı dil konusunda dilin öğrenimi ve uygulanımı arasında ciddi bir fark olduğunu biliyorum. Daha fazla yabancı dille öğrenim görmek uygulama konusunda insana ne kadar açıklık ve rahatlık sağlayabilir? Bunu da merak etmekteyim.
2-) Son olarak, ilk 3'ü (Boğaziçi, ODTÜ ve İTÜ) temel alaraktan, bu üniversitelerle beraber olmuşlardan yine bu okulların kimya mühendisliği eğitimi ve Sn. Karagöz'ün de bahsettiği öğretim kadrolarının kalitesi mevzuu hakkında daha ayrıntılı bilgi almamız ümit ederim ki benim gibi birçok kimya mühendisi adayının kafasındaki soru işaretlerini silecektir. Tekrar teşekkürler...
Sayfa oluşturma zamanı: 0.394 saniye