Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: sodyum bi karbonat

sodyum bi karbonat 4 ay 2 hafta önce #8943

  • kimyaborsasi.com.tr
  • kimyaborsasi.com.tr Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Aktif Kullanıcı
  • Gönderiler: 59
  • Teşekkür Sayısı: 2
Genel Bilgi
Kimyasal formülü NaHCO3 olan bir kimyasal bileşiktir. Sodyum tuzlarından birisidir. Anti asit özelliği vardır. Kabartma tozu olarak da kullanılır. Suda çözünür. Beyaz katı kristal tozdur. Sodyum karbonat'ı andıran hafif alkali tadı vardır. Sodyum bikarbonat halk dilinde karbonat olarak bilinir.İçinde bulunduğu ortamı yettiğince alkali duruma geçirebilmektedir.Bu sayedede geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.Özellikle yapılan araştırma ve ar-ge çalışmalarına göre bu kimyasalın kanser tedavisinde rol alabileceği düşünülmektedir.

Üretim ve Reaksiyonlar
Sıcaklığın 50 ° C üstünde olduğu durumda bileşenlerine ayrışabilmektedir.

NaHCO3 + H ———> Na + CO2 + H2
Kaynamış suda karbonat CO2sinin yarısını kaybederek soda (Na2CO3) oluşur:

2NaHCO3 + ısı ———> Na2CO3 + H2O + CO2

Oluşan soda suyla tepkimeye girerek sodyum hidroksit (NaOH) meydana gelir. Böylelikle çözelti daha da bazikleşir ve deterjan özelliği artar.

Na2CO3 + H2O ———> NaHCO3 + NaOH


Kullanım Alanları
Su
Karbonat, suyun sertliğine sebebiyet veren kalsiyum (Ca2+) ve magnezyum (Mg2+) iyonlarıyla tepkimeye girerek çökelti oluşturur ve suyun yumuşamasını sağlamaktadır.

Koku
Karbonat bazik özelliği sayesinde istenmeyen kokuları yok edebilmektedir.Özellikle günlük hayatta diş sağlığı ve beyazlığında tercih edilmektedir

Sağlık
Böcek sokması ve ısırığında karbonatlı su ile pansuman uygulanırsa kaşıntıyı ve kabartıyı azaltmakta kullanılmaktadır.Ayrıca alkali özelliğinden ötürü grip v.b rahatsızlıklarda suda karıştırılarak kullanılmaktadır.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.284 saniye