Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: Halıları Yıkarken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Nasıl Yıkamalıyız...

Halıları Yıkarken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Nasıl Yıkamalıyız... 5 ay 2 hafta önce #8894

  • kimyaborsasi.com.tr
  • kimyaborsasi.com.tr Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Aktif Kullanıcı
  • Gönderiler: 59
  • Teşekkür Sayısı: 2
Herkesin "bildiğini" sandığı günlük hayatta sürekli olarak yaptığımız halılar yıkarken nelere dikkat edilmelidir.
Halı yüzeyler en çok tercih edilen tekstil yüzey kaplamalarıdır. Bir temel yüzeyle, tüylü üst yüzeyden oluşmaktadır. Tüylerin arası toz ve kirlerin yerleşmesi için uygun bir ortam oluşturur. Halıların dokusu, konstüksiyonu ve tabanı temizlik uygulamalarında dikkate alınacak kriterlerin başında gelir. Halı ile kaplı alanların mümkün olduğunca kirlenmesinin önlenmesi ve koruyucu bakımının yapılanmasını tavsiye ederiz. Ayırca dışardan içeriye kir transferinin azaltılması için de paspaslardan faydalanılmalıdır.
Halı yüzeylerin günlük temizliği elektrikli süpürgeler ile yaılır. Haftalık ise, halı süpürülüp tozu alındıktan sonra şampuanlanarak gerçekleştirilir. Halı şampuanlamadan önce halı yüzeylerin lekelerin temizlenmesi için işlem yapılır. Halı yüzeylerin temizliğinde ve şampuanlanmasında kullanılacak deterjanlar ağartıcı ve optik beyazlatıcı içermemelidir. Köpürme ve leke çıkarma durumu, halı yüzeylerin kir durumuna göre belirlenmelidir. Yoğun kirli halı yüzeylerde ise, püskürtme-emme makineleri tercih edilmelidir.

Elle halı yıkama işleminde uygulanacak adımlar;
Halı yüzeyler süpürülerek tozdan arındırılır
Halı yüzeyler için deterjan ılık su ile uygun oranda seyreltilerek çözelti oluşturulur.
Halı bol su ile ıslatılır. Sonra çözelti uygulanır
Yumuşak bir fırça ile halıda ovma işlemi yapılır.
Durulma işlemi uygulandıktan sonra, halı yüzeyin suyu süngerle emdirilerek veya ıslak kuru elektrik süpürgesi yardımıyla alınır.
Halı kenarlarının kıvrılmamalarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kıvrılan halı kenarları deforme olarak yüzeyin ömrünü kısaltır.
Sıcak mevsimlerde kullanılmayan ve depolanan halıların naftalinlenmesi gerekmektedir.
Makine ile Halı Yıkama'da Uygulanacak Adımlar;
Halı yüzey ilk önce elektrikli süpürge ile temizlenir. Zeminde kalan toz ve kirler yıkama sırasında temizliği zorlaştırır. Ayrıca, halı üzerindeki lekeleri çıkartmak için lekenin tipine göre çeşitli leke setlerinden de faydalanılabilir.
Halının kirlilik oranına göre ılık su ile seyretilmiş halı şampuanı / deterjanı makinenin temiz su tankına konur. Makine'nin kirli su tankına bağlanır, püskürtme hortumu da yuvasına geçirilir.
Halı yıkama makinesinin püskürtme ve emme motorları aynı anda çalıştırılır ve halı yüzey en uzak köşesinden başlanarak temizlenir.
Halı yıkama makinesinin kirli su tankına köpük oluşmasını önlemek için ise köpük kesici kullanılır.
Halı yıkama işlemi bittikten sonra halı yüzeyde havalandırılarak birkaç saat içerisinde kurutulmalıdır.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.290 saniye