Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: Sahte ürün belirleme için yardım.

Sahte ürün belirleme için yardım. 8 ay 2 gün önce #8806

• abdullah17
  • abdullah17 Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 1
Merhabalar,

Ben şuan anda bal işi ile uğraşmaktayım. Bizim markamız adında sahte ürünler satılmaktaymış. Bunun önüne geçmek için sizlerden yardım isteyeceğim.

Diyorum ki: Öyle bir bileşik olsun ki balın içine atılınca diyelim ki sarı olsun. Balın içerisinden çıkarılınca kırmızıya dönsün. Ama tekrar sarı ya dönemesin. Sağlığa etkisi olmasın gibi.
Müşterilerime diyebileceğim ki: Bizim ürünlerimizin içindeki ölçek başta sarı, sonra kırmızıya döner. Eğer aldığımız balda bu olmuyorsa: sahtedir.

Bunun gibi bir çözüm mantıklı mıdır? yapılabilir mi? araştırmamı önereceğiniz bileşik, formül, kitap ... vb var mıdır?

Yeni çözümler sunabilirsiniz.

Teşekkürler
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Sahte ürün belirleme için yardım. 8 ay 13 saat önce #8810

• fatatug
  • fatatug Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 11
  • Teşekkür Sayısı: 1
Bu iş oldukça basit. Piyasadaki balcılar bu yöntemi neden kullanmıyorlar hayret! Boşuna para kaybediyorlar. Piyasada gıda dışındaki ürünlerde taklit ve/veya tahşişi engellemek için marker (işaretleyici) kullanılmaktadır. Bu markerlar ile 2 dakikada laboratuvarda mal orijinal mi değil mi ölçülebilmektedir. Gıdada ise marker olarak nükleik asit kullanılmaktadır. Az miktarda kullanılması CE özelliği olması işaretin ancak laboratuvar ortamında yapılması ürünün taklit edilmesini imkansız yapmaktadır. Bunun için Tarım Bakanlığı'nın ve Sağlık Bakanlığı'nın bal ile ilgili kanun ve yönetmelerine uygun bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Gıda markerı için uluslararası standartlar vardır. Sakın dediğiniz gibi gıda boyası ile balı boyamayın. Ürünün rengi bozulur müşteri almaz. Zaten bal ile ilgili kanun ve yönetmelikler de buna izin vermez.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.289 saniye