Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: Ultra yüksek yogunluklu fiber bazlı polietilenin boya tutma problemi

Ultra yüksek yogunluklu fiber bazlı polietilenin boya tutma problemi 1 ay 2 hafta önce #8829

• ofsort
  • ofsort Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 38
  • Teşekkür Sayısı: 3
Arkadaslar Merhaba

Balistik üretim yapan bir firmada boyahane mühendisi olarak çalışıyorum, ultra yüksek yogunluklu fiber bazlı polietilen üzerine boya tutturmada sorun yasıyoruz bunu çözmem gerekiyor. Sorunu çözmek adına Carbon Elyaf kullanarak polietilenle beraber presleyip kask yaptıktan sonra boya tutturabildik ancak bunda da birtakımn sorunlar yasadık, ayrıca oldukca maliyeti arttırmakta. Konu hakkında bilgisi olan arkadaslar varsa yorumlarınızı bekliyor olacağım.

İyi Çalışmalar
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Ultra yüksek yogunluklu fiber bazlı polietilenin boya tutma problemi 3 hafta 1 gün önce #8837

• SlymnDvc
  • SlymnDvc Kullanıcısının Avatarı
  • Moderator
  • Gönderiler: 873
  • Teşekkür Sayısı: 68
Merhaba

Polietilenin yüzeyine boya tutturabilmeniz için yüzeyi aktifleştirmeniz lazım. Değişik yöntemler var, korona ve plazma gibi. Plazma da atmosferik ve vakum plazma olarak dallanıyor. Hangi yöntemi kullanacağınız ürününüzün üretim sürecine göre değişir. Türkiye'de bu konuda çözüm sunan şirketler var. Söylediğim anahtar kelimeler ile arama yaparsanız yeterince bilgi edinebileceğinizi düşünüyorum.

Sağlıcakla
Dr.Süleyman Deveci
www.twitter.com/suleymandeveci

Ultra yüksek yogunluklu fiber bazlı polietilenin boya tutma problemi 3 hafta 1 gün önce #8839

• ofsort
  • Yeni Kullanıcı
Merhaba Süleyman Bey

Plazma yöntemini denedik olmadı, Corona için suan Ankarada görüştügümüz ve numune gönderdiğimiz bir firma var ancak yanıt alamadık sonucunu bekliyoruz. Yüzey gerilimini attırmak dısında önerebileceginiz baska birsey varmı ? Boyalarımız yurt dısından Trimite firmasından gelmekte, önerebileceginiz boya firması vs

Tesekkürler

Ultra yüksek yogunluklu fiber bazlı polietilenin boya tutma problemi 2 hafta 6 gün önce #8841

• SlymnDvc
  • SlymnDvc Kullanıcısının Avatarı
  • Moderator
  • Gönderiler: 873
  • Teşekkür Sayısı: 68
Bütün teknikler yüzey gerilimini artırmak ya da yüzeye fonksiyonel grup bağlamak üzerine kurulu. Flame treatment diye bir teknik daha vardı, ona da bakabilirsiniz.

Sağlıcakla
Dr.Süleyman Deveci
www.twitter.com/suleymandeveci

Ultra yüksek yogunluklu fiber bazlı polietilenin boya tutma problemi 2 hafta 20 saat önce #8842

• ofsort
  • Yeni Kullanıcı
Flame Treatment metodu bizim sektör için uygun değil Süleyman Bey, askeriyeye çalıştığımız için malzemenin balistik özelliğinin kaybolduğunu daha önce bu metodu deneyerek test etmişler.

Fonksiyonel grup olarak ne tür bir grup bağlayabiliriz fikriniz varmı ?

Bir makalede kromik asiti bir tür alkolle seyreltip uhmpe nin yüzeyine uygulayarak dağlama yapılmış bu şekilde yüzey gerilimi arttırılmış.
Pikrik asitin de yüzey dağlamada etkili olduğu bilgisini okudum bir yerde. Ancak bu konuda hicbir bilgim yok.

Yorumlarınızı bekliyor olacağım.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.338 saniye