Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: caco3 +pe and pp

caco3 +pe and pp 7 yıl 9 ay önce #6157

• eminemin
  • eminemin Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 6
merhbalar

pe +caco3 ve pp + caco3 kompound uretmek istiyorum. uretımını planlıyorum fakat cok ıyı bır kımya bılgım olmamamkla beraber sektorde yapnıs oldugum arastırmalar dısında fazla bır bılgım yok bu konuda hem teorık hemde endustriyel anlamda bılgı ve tecrubesi olan arkadaslarımızdan yardım almak iztiyorum oncelikle fizibilite konusunda bılgiler toplayarak bu calısmaya baslamak istiyorum yardımlarını ve bilgilerini esirgemeyen her anlamdaki profesyonel insanlara tesekkurler.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp:caco3 +pe and pp 7 yıl 9 ay önce #6158

• SlymnDvc
  • SlymnDvc Kullanıcısının Avatarı
  • Moderator
  • Gönderiler: 874
  • Teşekkür Sayısı: 70
Merhaba Mehmet Emin Bey,

PE/PP + CaCO3 kompound üretimi proses anlamında çok zor bir proses değil. Elbetteki ürünün kalitesine bilimsel yaklaşımın ve tecrübenin etkisi büyük. Ancak bugün üretmek istediğiniz bu ürünün merdiven altlarında iptidai koşullarda bile üretildiğini bilmenizde fayda var.

Bu işi yapan makine (muhtemelen araştırmışsınızdır) çift vidalı ekstrüder veya kneader denilen eriyik karıştırıcı makinalardır. Şu da bir doğru ki bu makinalar ile yapılabilen en kolay iş CaCO3 kompound üretmektir.

Bu yatırıma karar vermeden önce hangi sektör için ürün üreteceğiniz ve kapasitenizin ne olacağıdır. Zira ürünü satmak istediğiniz sektöre göre ürünün üzerinde oluşması gereken katma değer ve dolayısı ile girdilerin kaletisi ve fiyatı ve haki ile fizibiliteniz değişecektir.

Temelde bu proses kabaca aşağıdaki ekipmanlardan oluşur;
  • Gravimetrik/volumetrik besleme ünitesi
  • Çift vidalı ekstrüder veya kneader
  • Ürününüzün geometrisine uygun bir kafa
  • Soğutma sistemi (su tankı)
  • Kesme sistemi
  • Kurutma sistemi (siklon kurutucu)
  • Paketleme sistemi

• Hammadde olarak kalsit dünyada en çok ve en kaliteli Türkiye'de bulunur. Dünya devi kalsit üretici firmaların çoğunun tesisi Türkiye'dedir. Dolayısı ile en ucuz hammadde de Türkiye'dedir.

Bu konuda hem akademik hem de endüstriyel tecrübelerim var. Sanırım bu konudaki sorularınızın büyük bir çoğunluğunu cevaplayabilirim. Ancak çok dağılmamak için sizin "net" sorularınıza cevap vermeyi tercih ederim. Çalıştığım kurum için know-how olmayan bilgileri memnuniyetle burada paylaşırım.

Yatırım yapmadan önce de kesinlikle K2010 furaını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla
    Dr.Süleyman Deveci
    www.twitter.com/suleymandeveci
    Son Düzenleme: 7 yıl 9 ay önce yazan SlymnDvc.

Cvp:caco3 +pe and pp 7 yıl 9 ay önce #6159

• eminemin
    • Yeni Kullanıcı
    süleyman bey merhaba öncelikle ilginize ve bilgilerinizi benimle paylasmanıza tesekkur ederim. çift vidalı ekstrüder ile kneader extrüder arasındaki en önemli fark nedir veyahutta benşm edindigim bilgiye göre kneader extrüderde çift vidalı extrüdere oranla daha fazla caco3 katma imkanı oldugudur. acaba sizcede bu dogrumu veya bunun yanı sıra baska farklılıklarda varmıdır

Cvp:caco3 +pe and pp 7 yıl 9 ay önce #6160

• SlymnDvc
    • Moderator
    Çift vidalı ekstrüder birbirine paralel iki vida ve bunları çevreleyen bir kovandan oluşur. Hammadde bu iki vida arasında ezilerek karışır.

Kneader ise tek vida ve bunu çevreleyen bir kovandan ama kovan üzerinde vidanın dönen dişlerinin arasında denk gelen sabit pimlerden oluşur.

Kneader içinde oluşan basınç çift vidalıya göre daha azdır. Sıcaklık profili nispeten daha iyi kontrol edilebilir ve bu nednele sıcaklık hassasiyeti olan hammaddelerde tercih edilir.

Genel anlamda CaCO3 yüklemesi kneader ile daha fazla yapılabilir. Şu an %85'lere hem kneader ile hem de çift vidalı ile çıkılabiliyor. Bence yükleme kapasitesi anlamında aralarında pek ciddi fark yok. Zira özel çift vida tasarımı ile yükleme oranı neredeyse kneader ile aynı olan çift vidalı ekstrüderler var.

Ayrıca benim bildiğim kneader üreticisi dünyada üç tane var (üçünü de bizzat gördüm), ama çift burgulu ekstrüder üreticisi onlarca var (çoğunun fabrikasını ziyaret ettim).

Çift burgulu ekstrüder bence daha esnek bir makinadır. Yedek parçasını bulmanız daha kolay. Vida tasarımını değiştirip başka ürün üretimine geçmeniz daha kolay. Ayrıca kneader çift burguluya göre oldukça pahalı.
    Dr.Süleyman Deveci

Cvp:caco3 +pe and pp 7 yıl 9 ay önce #6161

• eminemin
    • Yeni Kullanıcı
    benim dikkatimi ceken bir diger konu ise kesme bolumu bir kuru kesme var birde sulu kesme var (water ring cutting ) pe +caco3 uretiminde kuru kesme yeterli oluyor fakat pp+ caco3 uretiminde ise sulu kesme gerekiyor diye duydum ama tabii bu bilgiler benim tezim deil duyduklarım sizce nasıl acaba ayrıca bir diger ricam sizden kneader ureticisi 3 tane var ddiniz bunların bilgilerini alabilirmiyim. birda cift vidalı ekstruderde yerli ureticiler varmı gerci ben 1-2tanesini duydum ama bilmediklerim varmı diye soruyorum

tesekkurler

Cvp:caco3 +pe and pp 7 yıl 9 ay önce #6166

• SlymnDvc
    • Moderator
    Water Ring Cutting sistemini hç görmedim, kullanmadım. Ama Underwater denilen sistemi biliyorum. Temelde underwater ile water ring cutting birbiri ile çok benzer.

Temelde iki tip var;
    - underwater veya water ring
    - strand die

"Strand die palletizing" sistemi ucuz ve basit. Ama makarna şeklindeki polimer şeritlerinin kopması nedeni ile prosesin başında sürekli birisinin olması gerekiyor. Yani bakıma muhtaç. Aslında biraz ilkel ama ucuz bir yöntem.

Underwater ise son teknoloji, çok esnek ve tam otomatiktir. Granüller daha homojen, daha kaliteli çıkar. Granül boyutlarını ayarlama esnekliğiniz var. Modern ama pahalı.

Fakat ben underwater palettizing sistemini öneririm. Şunu da söylemeliyim. PP+CaCO3'ü kuru tip kesiciler ile granül hale getirilemez diye bir şey yok. Ben bizzat böyle bir sistemi gördüm. Granül hale getirmenin teorisine biraz bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

Kneader üreticileri: B&P Process, BUSS, XINDA
    Bunlardan B&P ve XINDA hem kneader hem de çift vidalı ekstrüder üretir. BUSS sadece kneader üretir ve kneader işinin piridir (zaten ilk üreticidir). Ama fiyat olarak yanına yaklaşılmaz.

Yerli çift burgulu üreticisi olarak Mikrosan'ı öneririm. Vida-kovan setini kendileri mi üretiyorlar bilmiyorum ama çift vidalı sistem kurduklarını biliyorum. Zaten vida-kovan setini dışardan alırsanız geri kalan her şeyi ama her şeyi yerli üretim yapabilirsiniz. Ama Çin'den almaktan daha ucuza mı gelir bilemem.
    Dr.Süleyman Deveci
    Son Düzenleme: 7 yıl 9 ay önce yazan SlymnDvc.
    • Sayfa:
    • 1
    • 2
    Sayfa oluşturma zamanı: 0.361 saniye