Biyodizel Üretim Teknolojisi

pdf Biyodizel Üretim Teknolojisi Popular

By 1695 download

Download (pdf, 279 KB)

biyodizel_uretimi_rt.pdf

Biodizel, bitkisel ya da hayvansal yağların, bir katalizör eşliğinde alkoller ile transesterifikasyonu sonucu oluşan ester ürünün genel adı olup petrol dizeli ile çalışan herhangi bir motorda yakılabilmektedir. Biodizel üretiminde rafine yağlar kullanıldığı gibi kullanılmış yemek atığı yağlar da kullanılabilmektedir. Ancak kullanılmış yağlarda istenmeyen katı partiküller ve serbest yağ asidinin fazlalığı nedeniyle bu tür yağlara, üretim öncesi fazladan birkaç işlem uygulanması gerekmektedir.

Biodizel üretiminde temel hammadde olarak kullanılan çok çeşitli yağlar bulunmaktadır. Bunların başlıcaları soya yağı, kanola yağı, palmiye yağı, pamuk yağı ve ayçiçeği yağıdır. Ticari üretimde ise çoğunlukla soya, kanola ve palmiye yağları kullanılmaktadır.

Bir diğer temel hammadde olan alkolün yaygın olarak kullanılan iki tipi ise metil alkol ve etil alkoldür. Metil alkolün sağlığa olan zararlı etkilerine rağmen fiyatının daha ucuz olması etil alkole oranla daha fazla tercih edilmesine neden olmaktadır.

Yağ ile alkol arasında transesterifikasyon reaksiyonunun gerçekleşmesi oldukça uzun süre almaktadır. Bu nedenle biodizelin ticari bir ürün olarak cazip hale gelebilmesi açısından reaksiyon süresinin kısaltılabilmesi için bir katalizör kullanılmaktadır. Bu amaçla kullanılabilecek birçok katalizör olmasına rağmen en fazla kullanım oranına sahip olan katalizörler sodyumhidroksit(NaOH) ve potasyumhidroksit(KOH)’tir. Bazı proseslerde alkol süperkritik şartlara getirilerek yağ ile katalizörsüz olarak da reaksiyona sokulabilmektedir.

Gönderen: Rasim Topaloğlu