Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanıcı Adı Şifre: Beni hatırla

Kimya Mühendisliği Hakkında Bilgi
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
  • Sayfa:
  • 1

BAŞLIK: Kimya Mühendisliği Hakkında Bilgi

Kimya Mühendisliği Hakkında Bilgi 1 yıl, 8 ay önce #7906

Merhaba . Mf öğrencisiyim ve kimya mühendisi olmak istiyorum . Açıkçası kimya ile uğraşmaktan çok hoşlanıyorum . Lab.lar filan tam bana göre . Puanlara ve girişlere baktığım zamansa biraz şaşırdım . Kimya ile ilgili araştırmalarım sonucu eğer mühendisliğini seçersem gıdadan tut boyaya birsürü alanda çalışabilirmişim . Fakat ilk 10.000 den boğaziçi alıp çorum üniversitesi falan 200.000 e kadar çıkıyor . çok geniş bir alım oranı var . Şimdi ben odtü yada boğaziçinden kimya mühendisliğini kazanırsam ne olur ? ne kadar kazanırım ? Konuştuğum rehberlik öğretmenlerim herkes artık makine mühendisi olsun kimya olsun her yer bu tarz mühendislerden dedi ve bir güzel moralimi bozdu . Kimya mühendisi olan ve okuyan arkadaşlarıma soruyorum . İşinizden memnun musunuz sizce seçmeli miyim ?
  • seraym
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 1
  • 

Kimya Mühendisliği Hakkında Bilgi 1 yıl, 8 ay önce #7908

Meraba Seray Hanim,

Ben kimya mühendisi olarak görevimden cok memnunum. Meslegimizin sanslilardanim.

Yeni meslek sececeklere benim tavsiyem genel olarak mühendisligi meslek olarak secmemeleri yönündedir.
Geregindan cok fazla mühendis var ülkemizde (makina, kimya, cevre, vb.) tecrübeli tecrübesiz farketmez.

Benim tasiyem öncelikle saglik sektörü tercihi yönündedir. Sonrasinda polis akademisi yada askerlik.
Yani kalifiye memuriyet.
Tip mezunlari 5000 tl ücretle iste baslayip aile hekimi yada saglik ocaklarinda is yogunlugu olmadan gayet rahat calisiyorlar. Askerlik polislikte eger akademilerini okursaniz 3500 tl gibi ücretlerle sizi 23 yasinda ayaklarinizin üzerine bastirir. Akademilerini okumazsaniz da 3000 tl de hayati yakalarsiniz.

Yeni mezun mühendislerin 1000 tl den ise baslayip , 2-3 sirket degisimi sonrasi 30 lu yaslarda yakaladigi gelirleri. Kalifiye memurluk ile daha meslek hayatiniza basladiginizda yakalarsiniz.
Kariyer plani, gelecek kaygisi, atilma derdi olmadan hayat su gibi rahatca yasarsiniz.

Saygilarimla.
Onur Inceoglu
  • onur
  • Moderator
  • Gönderiler: 37
Şu kullanıcılar Teşekkür etti: humbuckerlp

Cvp: Kimya Mühendisliği Hakkında Bilgi 1 yıl, 8 ay önce #7928

Aynı dönemde okuduğumuz bütün arkadaşlar şu an çalışıyor. İş bulamayan ya da yıllarca işşsiz kalan bir arkadaşım yok. Elbette yeni mezunların iş bulması, ya da güzel işler bulması kolay değil. Çünkü çoğu mühendilik bölümünde olduğu gibi kimya mühendisliğinde de ihtiyaçtan daha fazla mühendis yetiştiriliyor.

ODTÜ, Boğazici, İTÜ, YTÜ gibi üniversitelerde okumak belki çevre edinme, lab imkanları vs gibi konularda diğer ünilerden iyi olabilir. Akademik kadrolar daha tecrübeli ve güçlü olabilir. Ancak artık eskisi gibi kaynak erişimi konusunda üniversiteler arasında fark yok. Araştırma yapmak isteyen, azimli kişiler her türlü kaynağa ünlü olmayan üniversitelerden de erişebilirler. Elbetteki ODTÜ, İTÜ, YTÜ gibi üniversitelerde okumak daha iyi, ama diğerlerinde okumak kötü değil.

Maaş konusunu belirleyen şey işyerinde elde edeceğiniz tecrübe ve sizin ferformansınız. Bu konunun belirleyici bir çok faktörü var.

Kimya mühendisliği güzel bir meslek. Her meslekte olduğu gibi bunun da artıları ve eksileri var. Mücadele etmeden bir şeyler elde etmek zor.
  • SlymnDvc
  • Moderator
  • Gönderiler: 827
Dr.Süleyman Deveci
www.twitter.com/suleymandeveci
Şu kullanıcılar Teşekkür etti: humbuckerlp

Cvp: Kimya Mühendisliği Hakkında Bilgi 1 yıl, 7 ay önce #7977

Merhaba ;

Ben Ankara Üniversitesi 1.sınıf Kimya M. öğrencisiyim.Genellikle konuştuğum çevremden insanlar Bölümümü küçümsemekte ve iş bulmakta bir hayli zorlanacağımı söylemekteler.Her ne kadar kulak ardı etmeye çalışsamda bu durum moralimi bozmakta.Ben ise her hangi bir bölümde okuyan öğrencinin kendini geliştirmek suretiyle ( dil, mesleki bilgi,mesleki çevresi tanıdıkları vs.) tatmin edici hatta gayet iyi işler bulabileceğini düşünüyorum. Sizce ne kadar doğru düşünüyorum? Son olarak bizlerin devlette iş olanaklarımız çok az diye biliyorum , sizce ?

Sevgi ve saygılarımla
  • humbuckerlp
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 1
  • Sayfa:
  • 1
Sayfa oluşturulma süresi: 0.22 saniye